Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Dönemin MİT Başkanı İbrahim Kalın Oldu

Vatandaşların tanıdığı isimlerden biri olan ve birçok üst düzey görevi üstlenmiş olan İbrahim Kalın yeni MİT Başkanı oldu. İşte detaylar;
Yeni Dönemin MİT Başkanı İbrahim Kalın Oldu
HABER GİRİŞ

İletişim Başkanlığı, 5 Haziran tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Milli İstihbarat Teşkilat (MİT) Başkanlığı’na İbrahim Kalın’ın atandığındı duyurdu.

Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Güzel ülkem için durmak yok, yola devam.” ifadelerini kullandı.

Yeni Dönemin MİT Başkanı İbrahim Kalın OlduKaynak: Twitter

İbrahim Kalın Kimdir?

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olan İbrahim Kalın, Malezya’da yüksek lisansını tamamladı.

George Washington Üniversitesi’nde Beşeri Bilimler ve Mukayeseli Felsefe alanında yazdığı teziyle 2022’de doktorasını tamamladı.

GCM Yatırım Banner

Birçok üniversitede İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler veren Kalın, devletin dış politika ve güvenlik kademelerinde önemli görevler üstlendi.

2014’te Strateji Başknlığı ve Uluslararası İlişkiler Başkanlığı birimlerinin bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı genel Sekreter Yardımcılığı görevlerine atandı.

2020’de profesör unvanını almayı başaran İbrahim Kalın, uluslararası çok kritik bir çok konuda özel temsilci olarak görevlendirildi. 2015 yılında Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinde ve Suudi Arabistan, İsrail, BAE, Ermenistan, Suriye ve Mısır ile ilişkileri normalleştirme süreçlerinde aktif rol oynadı.

Türkiye ile birçok ülke arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi, iyileştirilmesi için diplomatik katkılar sağlayan Kalın’ın siyaset, felsefe, medeniyet ve tarih gibi alanlarda birçok yayımlanmış kitabı bulunuyor.

İngilizce, Farsça, Arapça ve Fransızca bilen Kalın, yeni dönemde MİT Başkanı olarak görev yapacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.