Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni BMW i8 Cyber Edition: Yollar Geleceği Farklı Görecek

Bmw'nin tamamı elektrikli spor arabası i8, Japon Energy Motors tarafından modifiye işlemlerine sokuldu.
Yeni BMW i8 Cyber Edition: Yollar Geleceği Farklı Görecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BMW İ8, markanın hibrid motorlu ilk spor arabası olduğunu hepimiz biliyoruz. 2011 yılında ilk prototip çizimleri çıktığında, geleceği yansıttığını biliyorduk ancak, gelceğin arabasını 3 sene sonra çıkacağını sanmıyorduk. BMW ne yaptığının farkındaydı ve İ8 modelini ansızın 2014 yılında çıkardı. BMW bu araca ayrı bir marka gibiymiş davrandı ve yollara çıkmasını sağladı.

İ8’in spyder versiyonunu 2016’da Paratic.com’un En beğenilen Elektrik ve Hibrid Otomobilleriyle Asfaltı Elektriklendirdik! yazımızda bahsetmiştik. Versiyonlar tamamlanmıştı ve sıradaki işlemler bu aracın bir firma tarafından modifiye edilmesi kalmıştı. Bu işe en güzel el atan firma Japon Energy Motors Sport firması oldu. Alman BMW artık Japonlara emanetti. Aracın genel kasa yapısı zaten günümüzden ileride olup, birde üstüne biraz sonra detaylandıracağımız i8’i gördüğünüz zaman şaşırmamak elde olmayacaktır.

İşini hakkı ile yapan modifiye firmalarının yaptıkları bazı araçlar gerçekten orjinal hallerinden daha güzel oluyor. Mesela ABT Audi SQ7 modeli! Ben bu araca Q7’in güce güç katılmış hali diyorum.

İşte karşınızda yeniden dizayn edilen yeni BMW i8 Cyber Edition:

Dış Yapısı Baştan Çıkarıcı 

Dış Yapısı Baştan Çıkarıcı BMW i8 Cyber Editon’un dış görüntüsü diğer sporcuların biraz uzaklaşmasına neden olabilir! Ön görünüme baktığımız aracın, evrim geçirdiği fazlasıyla belli oluyor.

GCM Yatırım Banner

BMW M8 Konsept Modeli Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

BMW i8 Cyber Edition Ön Görünümü:

BMW i8 Cyber Edition Ön GörünümüÖn görünümde değişen bir çok parça olduğunu görüyoruz. Far yapısının aynı kalıp Matrix Led teknolojisinden vaz geçilmemiş. Aynı kalan yerlerden biri de ızgarası olmuş. Izgara aynı kalmış desekte, içeriği biraz değiştirilmiş. Tamponlarına geldiğimiz zaman gördüğümüz şey, kesinlikle uğraştırıcı bir iş yaptıkları oluyor.

Baktığımız zaman standart i8 ile bir alaka bırakmamışlar. Kendilerine özel, inanılmaz havalı bir tampon olmuş. Hiç görülmemiş bir çamurluk yapısı ile i8’in ızgara far kısmı, sanki ayrı bir kalıp ve oraya yerleştiriyorsunuz gibi duruyor.

Zenginler için 14 Hibrid Araba Modellerini İncelemek için Tıklayın.

BMW i8 Cyber Edition Tampon ve Kaput Yapısı:

BMW i8 Cyber Edition Tampon ve Kaput YapısıKaput’un orjinal i8 ile aynı gibi gözükse de, hava kanalının duruşu değiştirilmiş. Ayrıca hava girişinin üstüne şirket logosu basılmış.

BMW i8 Cyber Edition Yan Görünümü:

BMW i8 Cyber Edition Yan GörünümüBMW i8’in bende uyandırdığı duygunun aysını, Lamborghini Aventador S modelinde yaşamıştım. Profilinde, arka çamurluklardan ön kapılara kadar gelen çizgiye dokunulmamış. Tamponların yaklaşık 3 cm kadar genişlemesini burada da fark ediyoruz. Diğer fark olarak büyütülmüş Pirelli P-Zero lastiklerine şirket isminin verildiğini görüyoruz.

BMW i8 Arka Görünümü:

BMW i8 Arka GörünümüKarbon fiberin malzemesinin kesintiye uğramadan arka tarafa da uygulanışı, i8 Cyber Editon’nu “baş kaldıran” bir görünüme sokmuş. Stop farların üstüne yapılan yarım kanatlar, kaşları çatık bir stil vermiş. Aracın bolca desenli ve kavisli yapısına ek olarak çamurluklara ayrıca bir havalandırma kanalları açılmış. BMW i8’in genel olarak “lego” gibi duran parçaları oldukça değişik!

2017 Model Volvo XC60 Modeli için Tıklayın.

BMW i8 Cyber Editon’da İç Mekana Dokunulmamış

BMW i8 Cyber Editon’da İç Mekana DokunulmamışYaşam alanında standartlara hiç dokunulmamış. Bilgisayarlı gösterge paneli, dış yapısı gibi kavisli orta konsol, dokunmatik bilgi ekranı, hafifletilmiş spor koltuklar dahil her şey orjinal. Yani tipik BMW hissiyatını almaya devam edeceksiniz.

BMW i8 Cyber Edition’da Motor Ünitesi Standart

BMW i8 Cyber Edition’da Motor Ünitesi StandartAnlayacağımız, BMW i8’de olan 3 motorlu devri devam ediyor. 1.5 litrelik benzinli motora 2 adet elektrikli ünite destekliyor. Elektrikli üniteler 131 beygir ve içten yanmalı motoru 231 beygir güç üretiyor. i8, toplam 362 beygir güç üretmiş oluyor. BMW i8, 4.4 saniyede 100 km/h hıza çıkabiliyor.

Cyber Edition modeli 1.5 tonu geçiyorsa değerler değişebilir. Yazılımına her hangi bir müdahale yapılmamışsa Cyber Edition’da 250 km/h maksimum hıza çıkacaktır.


İncelediğimiz spor arabanın normalde de zaten uçuk bir tasarıma sahip. Japon firmanın kadrajına giren i8, daha da uçuk bir tasarıma maruz kalmış. Burada önemli olan i8 gibi bir arabanın doğal güzelliğini fazla bozmadan bir şey yapabilmekti. Bana göre her modifiye firmasının yapabileceği işler değil.

Bu projeler de birinci plan, görsellik olduğu için işin içine sanat giriyor. Kullandıkları parçalar normalde çok abartı gelse de, i8’in kasa yapısına yakışmış. Cyber Edition i8’in yapımı da tesadüf olmuş ki değişik stilleri benimsemiş Japonlar tarafından yapmış.

Japon firmanın i8’den sonra ki projesinin Acura NSX Hibrid olması ihtimali çok yüksek. NSX modelinin de farklı duruşları, kendine özgü tasarıma sahip. Yani Acura bu iş için gayet müsait. Peki, bu muhteşem i8’e yapılan modifikasyonu siz nasıl buldunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın