Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Bitcoin Boğa Koşusu ABD Başkanlık Seçimlerine mi Bağlı?

Bir sonraki Bitcoin boğa koşusu 2024 yılında gerçekleşecek ABD başkanlık seçimlerine mi bağlı? İşte tarihin bize söyledikleri...
Yeni Bitcoin Boğa Koşusu ABD Başkanlık Seçimlerine mi Bağlı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasında son dönemde başta Bitcoin (BTC) olmak üzere çoğu kripto para biriminin değerinde düşüş gözlemlense de 2023 yılının başından bu yana genel bir yükseliş trendi gözlemleniyor. Bunun yanı sıra, son aylardaki yükseliş ivmesine rağmen BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala çok uzakta olması dikkat çekiyor.

Piyasanın ilk ve en büyük kripto para birimi konumundaki BTC, yıllar boyunca birkaç boğa koşusu ile değerine değer katmayı bildi. En dikkate değer yükseliş trendlerinden biri ise 2012’de gerçekleşti.

Finansal analist ve kripto para birimi uzmanı Aditya Siddhartha bunu ABD başkanlık seçimleri ile ilişkilendirdi.

ABD Başkanlık Seçimleri Bitcoin için Neden Önemli?

Siddhartha’ya göre Bitcoin’in 2012 yılındaki boğa koşusundan önce piyasada yüzde 52’lik bir düşüş gözlemlendi. Ancak, hareketli ortalama yakınsama/ıraksama (MACD) boğa geçişi ve tüm büyük üstel hareketli ortalama (EMA) boğa geçişleri sonrasında, piyasa ivme kazanmaya başladı ve boğa koşusu başladı.

BTC’nin 2012 boğa piyasası söz konusu olduğunda, MACD ve EMA göstergeleri olumlu sinyaller vererek yatırımcı güveninin artmasına ve Bitcoin talebinde artışa yol açtı. Bu, başkanlık seçimleri sonrası bir boğa koşusu ile sonuçlandı ve Bitcoin fiyatı yüzde 11.800 arttı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Adityaroypspk

Aynı notta Siddhartha, 2016’da BTC’nin fiyatının seçimler öncesinde yüzde 41’lik bir düşüş yaşadığını ortaya koydu. Ancak, MACD boğa geçişi ve tüm büyük EMA boğa geçişlerinden sonra pazar ivme kazanmaya başladı ve yükseliş trendi başladı.

Başkanlık seçimlerinin ardından, Bitcoin’in fiyatı seçim sonrası bir boğa koşusu yaşadı ve fiyat bu kez yüzde 2.800 oranında arttı. Fiyattaki bu artış, yatırımcılardan gelen artan talep ve Bitcoin’in bir değer deposu ve dijital varlık olarak potansiyeline dair artan farkındalıktan kaynaklandı.

Bitcoin, 2020 yılındaki seçimlerden önce yüzde 22’lik önemli bir düşüş gördü. Bu düşüş, büyük ölçüde seçimlerin sonucunu çevreleyen belirsizlikten ve bunun ekonomi ve borsa üzerinde yaratabileceği potansiyel etkiden kaynaklandı.

Bununla birlikte, Siddhartha’ya göre başkanlık seçimlerinin ardından Bitcoin’in fiyatı seçim sonrası bir yükseliş trendi yaşadı ve fiyat, yüzde 410 arttı.

2024 Seçimleri Sonrası 200 Bin Dolar İddiası!

Siddhartha, ayrıca Bitcoin fiyatının 2024’teki başkanlık seçimlerinden önce 40.000 dolara kadar önemli bir artış görebileceğini öne sürdü. Ancak analist, seçimler öncesinde önceki yıllara benzer şekilde yüzde 25-30’luk bir düşüş de öngörüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Adityaroypspk

Analist, önceki boğa koşularında olduğu gibi MACD boğa geçişinin ve tüm büyük EMA boğa geçişlerinin olumlu sinyaller vererek yatırımcı güveninin ve Bitcoin’e olan talebin artmasına yol açacağını tahmin ediyor.

Başkanlık seçimlerinin ardından Bitcoin fiyatının potansiyel olarak yüzde 450 artarak 180.000 ila 200.000 dolar arasında bir fiyat aralığına yol açacağı bir seçim sonrası boğa koşusu bekliyor.

BTC Fiyatı 24 Saatte Yüzde 4’e Yakın Düştü

Mevcut duruma bakıldığında, BTC fiyatının Cumartesi gününden bu yana düşüşte olduğu görülüyor. Kripto varlık, daha önce belirlediği 28.500 dolar ile 29.600 dolar aralığını kaybetti ve bir kez daha 30 bin dolar kilit seviyesini geçemedi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bitcoin’in mevcut eğilimi durdurmayı ve 30 bin dolar seviyesini geçmek için başka bir koşu girişiminde bulunup başarılı olup olamayacağını önümüzdeki günler belirleyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.