Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Bir Ralliye Koşan Platin Fiyatları 1300 Doları Aştı

Değerli metaller arasından platin, bir süredir içinde bulunduğu yükseliş trendini ons başına 1303 dolara kadar çıkardı.
Yeni Bir Ralliye Koşan Platin Fiyatları 1300 Doları Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emtia piyasaları farklı enstrümanların fiyat dalgalanmaları ile dikkat çekerken, bunlardan biri de platin oldu.

Geçtiğimiz hafta 1182 dolar ile yıllık bazda en yüksek seviyeye ulaşan değerli maden, bugün yeni bir ralliye yönelerek ons başına 1303 dolardan fiyatlanmaya başladı. Bugünkü seviye, platinde son 6 yılın en yükseğine işaret ederken 2021 yılındaki yükselişi ise %20 civarında oldu.

Saat 16:52’de platinin onsu 1302 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar, son 24 saat içinde %3,41 artıda seyrediyor.
Platin Ons 1302 Dolardan İşlem Görüyor
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Geçtiğimiz hafta, platin fiyatlarının yıl boyu 1100 dolar seviyelerinde seyredebileceğine ilişkin bir yorum gelmiş, fiyatlar geçtiğimiz hafta başında 1182 dolar ile yıllık bazda en yüksek seviyesini görmüştü. Bugün gelen yeni zirve, o seviyeyi oldukça geride bıraktı.

Altın fiyatlarının düşüş gösterdiği hafta başında ona zıt yönde hareket eden platin, arz noktasındaki birtakım sıkıntılar ve beraberinde artan taleple birlikte değerini artırmaya devam etti. Fiyatlar en son 2014 yılında 1300 doları aşmıştı.

Analistler, değerli metalin yatırımcıların ilgi odağı olmayı başardığını belirtti.

Platin Yatırımcıların İlgi OdağındaÖte yandan elektrikli araçlar başta olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılan platine duyulan ihtiyacın artması, arz – talep dengesini daha önemli bir hale getirdi. Platinin haricinde bakır, paladyum ve gümüş gibi diğer değerli metaller de kaydettiği yükselişlerle gündeme geldi.

GCM Yatırım Banner

Platindeki yükseliş trendi, kademeli olarak kendini gösterse de küresel piyasalarda meydana gelen gelişmelerden etkilendi. Şubat ayına 1137,35 dolar ile başlayan değerli maden, 2 Şubat’ta 1099 dolarla ayın en düşüğünü görmüştü.

Dünya Platin Yatırım Konseyi (World Platinum Investment Council), platinde arz ve talep tahminlerinin devam eden salgın etkileriyle 2021’de şekilleneceğini yayımladığı bir raporda duyurmuştu. Ayrıca konsey, Güney Afrika’daki önemli bir platin rafinerindeki aksamaların da üretimde önemli bir eksiklik oluşturacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.