Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Asgari Ücrette İşveren Desteği Artışı Meclis Yolunda

Çalışma hayatında önemli değişikliklere yol açacak yeni kanun teklifinin, Meclis'e sunulmak üzere hazır olduğu bildirildi. Detaylar haberde;
Yeni Asgari Ücrette İşveren Desteği Artışı Meclis Yolunda
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde bu sene önemli ekonomik uygulamalar yer alıyor. Çalışma hayatına ilişkin kanunların yeninden düzenlemesine yönelik çalışmaların tamamlandığı ve hazırlanan kanun teklifinin bu hafta içinde Meclis’e sunulacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ocak’ta Ortak Paylaşım Forumu’ndaki açıklamasının ardından çalışma hayatındaki kanunların yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlamıştı.

TRT Haber’e göre Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanı Mehmet Uçum, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve bürokratların yürüttüğü çalışmalar tamamlandı. Hazırlanan kanun teklifi Meclis’e bu hafta sunulacak.

Asgari Ücrette İşveren Desteği

Teklifin öne çıkan başlıklarından biri ise işverenlere sağlanacak asgari ücret desteğini içeriyor. Desteğin 500 liradan 700 liraya yükseltileceği ileri sürüldü.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yönelik iyileştirme yapılmasına ilişkin düzenlemenin Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde kararlaştırıldıktan sonra komisyon sürecinde teklife ekleneceği öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

TRT Haber Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanı Abdullah Güler’in de teklifin bahse konu olan yönde revize edileceğine ilişkin açıklamada bulunduğunu anımsattı.

Güler açıklamasında, “Teklif için çalışılıyor. Etki analizleri, bütçemiz, bütçe imkanlarımız, oransal manada artış değerlendirilmesi… Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza tahmin ediyorum önümüzdeki hafta değerlendirilir.” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanlığı’na sunulacak olan teklifin, hızla Plan ve Bütçe Komisyonu gündemine alınacağı vurgulandı. Komisyon sürecinin tamamlanmasının ardından teklifin, Meclis Genel Kurulu’na sevk edileceğinin bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.