Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni 10 TL Banknotlar Küçük Değişikliklerle Tedavüle Girdi

TCMB E9 Emisyon Grubu 6. Tertip 10 TL banknotların bugün itibarıyla tedavüle girdiğini duyurdu. İşte yeni banknottaki değişiklikler:
Yeni 10 TL Banknotlar Küçük Değişikliklerle Tedavüle Girdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan basın duyurusuna göre; bugün itibarıyla yeni 10 TL’lik banknotlar tedavüle girdi. E9 Emisyon Grubu’na ait VI. tertip 10 TL banknotlar, tedavüldeki banknotlardan küçük farklar içeriyor.

TCMB açıklamasında, “Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III., IV. ve V. tertip 10 TL banknotlara kıyasla VI. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’a ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir,” ifadelerine yer verildi.

Yeni 10 TL'lik Banknotlara Eklenen İmzalar
Kaynak: TCMB

Banknotların imzalar dışında; boyutlarının, ön ve arka yüz kompozisyonlarının diğer tertip 10 TL’ler ile aynı olduğu belirtildi. Genel nitelik ve görünümleri bakımından 1., 2., 3., 4. ve 5. tertipleriyle tamamen aynı olduğu ifade edilirken, tüm tertiplerin aynı anda tedavülde kalacağı bildirildi.

Banknotlarla ilgili son günlerde dikkat çeken bir başka haber ise madeni 5 TL ve 500 TL’lik banknotlar olmuştu. Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı olan Şenol Babuşçu sosyal medya hesabından “500’lük banknotlar ve 5 TL madeni paralar için hazırlıklar başladı…” paylaşımında bulunmuştu.

Gündeme hızla giren bu iddialar üzerine birçok yorum yapılırken, enflasyonun bir sonucu olarak görüleceği söylendi. Independent Türkçe’den Gökçen Tuncer ise konuyla ilgili dikkat çekici bir yazı hazırlamıştı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Dolar Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.