Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yen’deki Zayıflık Tokyo’da Enflasyonun Tırmanmasına Yol Açtı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da enerji fiyatlarındaki artış ve para birimindeki zayıflık enflasyonu 40 yılın zirvesine çıkardı.
Yen’deki Zayıflık Tokyo’da Enflasyonun Tırmanmasına Yol Açtı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek enerji maliyetleri ülkeler için en önemli sorun olmaya devam ediyor. Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Japonya’nın başkenti Tokyo’da da enflasyon yükselmeye devam etti.

Tokyo’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 oranında arttı. Enflasyon Ekim’de yüzde 3,5, Eylül’de yüzde 2,8, Ağustos’ta ise yüzde 2,9 gelmişti.

Çekirdek enflasyondaki yıllık artış oranı yüzde 3,6 olarak gerçekleşirken, bu oran yüzde 3,5 olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi.

Japonya Enflasyon Tablosu
Kaynak: Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı

Söz konusu oranların 1982 yılından bu yana en yüksek enflasyon artışı olduğu bildirildi. 1982 yılının Nisan ayında, çekirdek enflasyon yüzde 4,2 oranında kaydedilmişti.

Tokyo’da enerji enflasyonu Kasım ayında yüzde 24,4, gıda enflasyonu ise yüzde 6,7 oranında arttı. Enerji ve gıda fiyatları hariç çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 2,5 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyondaki Artışta Para Birimindeki Zayıflığın Etkisine Dikkat Çekildi

Son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonun ana sebeplerinden ilki artan enerji maliyetleri olurken, ikincisi ülke para biriminin döviz kurları karşısında değer kaybetmesi olarak gösterildi.

Güncel seviyelere bakıldığında Japon Yeni kuru 13,47 seviyesinde. USD/JPY 138,42’den, EUR/JPY 144,25’ten, GBP/JPY 167,81’den işlem görüyor.

Japonya Merkez Bankası, geçen ay yaptığı açıklamada, yenin dolar karşısında değer kaybetmesinin turizmi artıracağını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.