Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yen’deki Zayıflık Tokyo’da Enflasyonun Tırmanmasına Yol Açtı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da enerji fiyatlarındaki artış ve para birimindeki zayıflık enflasyonu 40 yılın zirvesine çıkardı.
Yen’deki Zayıflık Tokyo’da Enflasyonun Tırmanmasına Yol Açtı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yüksek enerji maliyetleri ülkeler için en önemli sorun olmaya devam ediyor. Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Japonya’nın başkenti Tokyo’da da enflasyon yükselmeye devam etti.

Tokyo’da tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 oranında arttı. Enflasyon Ekim’de yüzde 3,5, Eylül’de yüzde 2,8, Ağustos’ta ise yüzde 2,9 gelmişti.

Çekirdek enflasyondaki yıllık artış oranı yüzde 3,6 olarak gerçekleşirken, bu oran yüzde 3,5 olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi.

Japonya Enflasyon Tablosu
Kaynak: Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı

Söz konusu oranların 1982 yılından bu yana en yüksek enflasyon artışı olduğu bildirildi. 1982 yılının Nisan ayında, çekirdek enflasyon yüzde 4,2 oranında kaydedilmişti.

Tokyo’da enerji enflasyonu Kasım ayında yüzde 24,4, gıda enflasyonu ise yüzde 6,7 oranında arttı. Enerji ve gıda fiyatları hariç çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 2,5 yükseldi.

Enflasyondaki Artışta Para Birimindeki Zayıflığın Etkisine Dikkat Çekildi

Son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonun ana sebeplerinden ilki artan enerji maliyetleri olurken, ikincisi ülke para biriminin döviz kurları karşısında değer kaybetmesi olarak gösterildi.

Güncel seviyelere bakıldığında Japon Yeni kuru 13,47 seviyesinde. USD/JPY 138,42’den, EUR/JPY 144,25’ten, GBP/JPY 167,81’den işlem görüyor.

Japonya Merkez Bankası, geçen ay yaptığı açıklamada, yenin dolar karşısında değer kaybetmesinin turizmi artıracağını bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu