Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den Türkiye Açıklaması: Rusya Yaptırımları Deliniyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları endişe verici bir şekilde deldiğini söyledi. Ayrıntılar geliyor…
Yellen’den Türkiye Açıklaması: Rusya Yaptırımları Deliniyor
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa’daki banka yöneticilerine seslenerek, Rusya’nın yaptırımları ihlal etmesini önlemek için çabalarını artırmalarını istedi. Yellen, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türkiye’nin, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını en çok ihlal eden ülkeler arasında olduğunu belirtti ve Avrupa’nın da bu konuda izlendiğini vurguladı.

Yellen, geçen yıloın Aralık ayında yürürlüğe giren ikincil yaptırım yetkisinin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş için gerekli malları tedarik etme çabalarını zorlaştırdığını ancak daha fazla çabaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

ABD Hazine Bakanı konuşmasında, “Buradaki tüm kurumlara uyum önlemlerini artırmaya ve Rusya’nın yaptırımlardan kaçma girişimlerine daha fazla dikkat göstermeye çağırıyorum. Küresel yaptırımlara uyum politikalarınızın yurtdışındaki şubeleriniz ve iştirakleriniz tarafından sıkı bir şekilde uygulandığından emin olmanızı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yellen, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınma faaliyetlerinin en çok Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden geldiğini ancak Hazine’nin “Orta Asya’dan Kafkasya’ya ve Avrupa genelinde görüldüğü her yerde” yaptırımlardan kaçınmayı engellemeye çalıştığını ekledi.

Geçtiğimiz Aralık ayında uygulamaya konulan ikincil yaptırımların Rusya’nın Ukrayna’daki savaş için ihtiyaç duyduğu malları tedarik etme çabalarını engellediğini belirten Yellen, daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın