Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den Küresel Büyüme Açıklaması! O Ülke Ekonomisini Övdü!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel ekonominin dirençli olmaya devam ettiğini söyledi ve ABD'yi büyümenin lokomotifi olarak övdü. Detaylar haberde;
Yellen’den Küresel Büyüme Açıklaması! O Ülke Ekonomisini Övdü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G20 finans yetkililerinin Brezilya’nın Sao Paulo kentinde yapacağı toplantı öncesinde dünya ekonomisi, küresel büyüme ve enflasyon gibi konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Güçlü seyreden ABD ekonomik büyümesinin, beklenenden daha iyi konumdaki küresel büyümenin ana itici gücü olduğunu düşündüğünü söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve diğer çeşitli kuruluşların 2023 yılında küresel ekonomide geniş tabanlı bir yavaşlama tahmininde bulunduklarını ancak gelinen noktada bunun gerçekleşmediğinin görüldüğünü belirtti.

“Küresel Ekonomi Dirençli Durumda”

Tahminlerin aksine, büyümenin beklentilerin üzerinde performansla yüzde 3,1 oranında gerçekleştiğini, enflasyonun gerileme gösterdiğini ve dünya ülke ekonomilerinin yaklaşık yaklaşık olarak yüzde 80’inde fiyatların bu yıl da düşmeye devam etmesinin beklendiğini ifade etti.

İleriye dönük olarak, küresel görünümün karşı karşıya olduğu risklerin farkında olmaya devam ettiklerini, özellikle bazı ülkelerdeki ekonomik zorlukları dikkatle izlemeye devam ettiklerini söyleyen Yellen, her şeye rağmen küresel ekonominin dirençli olmaya devam ettiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ABD Hazine Bakanı, konuşmasının devamında küresel büyümedeki ABD etkisinden bahsetti. ABD’nin ekonomik gücünün, küresel büyümeyi desteklediğini bildirdi.

Joe Biden yönetiminin, Kovid-19 salgınından ağır darbe alan işletmelere verdiği desteğin yanı sıra yerli üretim, temiz enerji ve altyapı yatırımlarını destekleyen politikalarının küresel büyüme üzerinde önemli etkileri olduğuna dikkat çekti.

ABD ekonomisini de değerlendiren isim, ABD enflasyonunun zirveden önemli ölçüde düştüğünü ve iş gücü piyasasının tarihsel olarak güçlü olduğunu söyledi. İş gücü yaşının, pandemi öncesi seviyesinin üzerinde kaldığına ve işsizlik oranının tarihi düşük seviyelere yaklaştığına dikkat çekti.

Geçmiş dönemde birçok kişinin öngördüğü gibi 2023 yılında ABD’de resesyon yaşanması halinde küresel büyümenin şu anki konumu yerine yolundan sapacağını, görünüme yönelik riskler olsa da ülke ekonomisinin büyümesinin sürekli olarak tahminleri aştığını sözlerine ekledi.

IMF Sözcüsü Julie Kozack, geçen hafta yaptığı açıklamada, küresel ekonomik büyüme tahminini Ocak 2024 raporunda, ABD ve bazı gelişmekte olan ülkelerdeki direncin etkisiyle Ekim dönemine kıyasla yükselttiklerini ve bu yıl için yüzde 3,1‘e çıkardıklarını ifade etmişti.

Enflasyonun düşüş göstermesine rağmen şu an için belirlenen hedefe henüz yeterince yakın olmadığına ve para politikası konusunda işin henüz tamamlanmadığına dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.