Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den Karadeniz Çıkışı: O Bölgeye Odaklandık

ABD Hazine Bakanı, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yellen’in ajandasına aldığı konu başlıkları haberde;
Yellen’den Karadeniz Çıkışı: O Bölgeye Odaklandık
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, CNBC’ye katıldığı programda Amerikan ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve Karadeniz bölgesinde sekteye uğrayan tahıl geçişlerini ele aldı.

Yellen, Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesiyle askıda kalan tahıl sevkiyatlarının gıda krizine evrilme ihtimalini ele aldı.

İklim değişikliğinin özellikle gelişmiş ülkelere yansımalarının ne olacağıyla ilgilendiklerini belirterek, “Özellikle Karadeniz’de gıda kıtlığı üzerinde odaklandık” dedi.

ABD’da yaşanan işçi grevleri hakkında da değerlendirmede bulunan Yellen, ülkede güçlü bir iş gücü piyasasının olduğuna yönelik görüş paylaştı.

ABD ekonomisine Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) grevinin etkisinin ne olacağı yönünde tahminde bulunmanın henüz mümkün olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD Hazine Bakanı, “ABD’de güçlü iş gücü piyasası var ve çalışanların kazançlarını elde edebilmeleri önemli. İş gücü piyasası ciddi bir işten çıkarma olmaksızın soğuyor” diye açıklamada bulundu.

“Ekonomide Aşağı Yönlü İşaret Görmüyorum”

Mücadeleye rağmen yüksek gelen Ağustos ayı enflasyonunun ekonomide kötüye işaret etmediği çıkarımında bulunan Yellen, ekonominin aşağı yönde olduğuna dair olası işaret olmadığı çıkarımında bulundu.

Ayrıca tahvil piyasasında ihraçla ilgili de herhangi bir endişenin olmadığı görüşünü paylaştı. Amerika’nın petrol piyasasını yakın takibe aldığını, ABD Başkanı Joe Biden’ın benzin fiyatlarına odaklandığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.