Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Enflasyonu İstihdamı Etkilemeden Kontrol Altına Alıyoruz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, işgücü piyasasına zarar vermeden enflasyonu kontrol altına alacaklarından giderek daha emin olduğunu söyledi.
Yellen: Enflasyonu İstihdamı Etkilemeden Kontrol Altına Alıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Yeni Delhi’deki G20 Zirvesi sonrası dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Enflasyonda istikrarlı bir yavaşlama olduğunu belirten Yellen, istihdam piyasasına büyük zarar vermeden enflasyonu kontrol altına alabileceklerinden giderek daha fazla emin olduğunu ifade etti.

ABD’de haftalık işsizlik maaş başvuruları 216 binle 234 bin olan beklentinin altında geldi. Öte yandan tarım dışı istihdam verisiyle birlikte gelen işsizlik oranında sınırlı bir artış görüldü.

Bu tablo sonrası açıklama yapan Yellen, tüketici fiyatlarındaki artışları dizginlerken resesyondan kaçınacaklarına dair çok daha umutlu olduğunu dile getirdi.

BRICS grubunun etkisini artırma çabalarını küçümseyen ABD’li bakan, “G-20 küresel işbirliği için önde gelen forum olmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

Enflasyonda her kalemin düşüş göstermeye devam ettiğini, işsizlik oranının bu yılın başlarında elli yıldan fazla sürenin en düşük seviyesini gördükten sonra arttığını, öte yandan bu artışın büyük bir işten çıkarma dalgasından kaynaklanmadığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Çin’deki politika yapıcıların ekonomiyi desteklemek için gerektiğinde adım atabileceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.