Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen’den ABD Ekonomik Kapasitesi için Çip Vurgusu!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, çip ve araştırma yatırımlarının ABD ekonomik kapasitesini artıracağını söyledi. Detaylar haberde;
Yellen’den ABD Ekonomik Kapasitesi için Çip Vurgusu!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, çip ve araştırmaya yapılan yerel yatırımların uzun süredir devam eden inovasyon açığını tersine çevirmeye yardımcı olacağını söyledi. Yellen, buna bağlı olarak ABD ekonomisinin üretim kapasitesinin artış göstereceğini belirtti.

Dulles Teknoloji Koridoru’ndaki bir iş geliştirme konferansında konuşan Yellen, ABD’nin teknoloji inovasyonunda liderliğinin giderek artan bir şekilde Çin ve diğer rakipler tarafından tehdit altında olduğunu söyledi.

Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’in ekonomik girişimlerini anlatan bir dizi kampanya tarzı konuşmanın sonuncusunda şu ifadeleri kullandı:

“Bilim ve teknolojiye yeterli yatırımları yapmamıştık. GSYİH’nın yüzdesi olarak Federal Ar-Ge, 1960’ların seviyelerinin üçte birine düştü.”

“Çip ve Bilim Yasası Her Şeyi Tersine Çevirecek”

Yellen ayrıca, çip ve araştırmalar için 52 milyar dolarlık sübvansiyon yatırımı yapacak olan Çip ve Bilim Yasası’nın, otuz yıl önce yüzde 37’den yüzde 12’ye düşen ABD’nin küresel çip üretimi payındaki düşüşü tersine çevirmeye yardımcı olacağını söyledi.

Altyapı ve temiz enerji yatırımlarının da gelişime yardımcı olacağının altını çizdi.

Yellen konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Hükümetimizin inovasyon alanında yatırım yapmaması, uzun vadeli ekonomik refahımız üzerinde oldukça geniş kapsamlı etkiler yarattı. En temel düzeyde, üretim kapasitemizi etkiledi.”

Yellen, 2021 yılında yaşanan çip kıtlığının, otomobil ve diğer malların üretiminin kısıtlanmasına neden olduğundan ekonomik büyümenin tam bir yüzde puanını azalttığını söyledi.

“Ülkede Bir Çip Ekosistemi Oluşturmalı”

En gelişmiş çipler için ABD kapasitesinin çok az olduğunu da sözlerine ekleyip “Ülkede bir çip ekosistemi oluşturmak, ciddi çip sıkıntısı risklerini azaltmaya yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Hazine Bakanı son olarak, sermayeyi çip ve temiz enerjiye doğru harekete geçirmenin, araştırma ve geliştirmeyi artırmanın ABD ekonomisinin toplam üretim kapasitesini artıracağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu