Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Şaşırtan Verilere Rağmen Enflasyonun Gidişatından Memnun

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün açıklanan enflasyon verilerini değerlendirirken, mücadele konusunda ilerleme sağladıklarını belirtti.
Yellen Şaşırtan Verilere Rağmen Enflasyonun Gidişatından Memnun
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün küresel piyasaların yakından izlediği ABD Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Manşet enflasyon yüzde 2,9 beklentisine karşın yüzde 3,1 açıklanırken, çekirdek enflasyon yüzde 3,7 beklentisine karşın yüzde 3,9 oranında artış gösterdi.

Beklenti üstü veri dezenflasyon sürecinin yavaşladığını işaret ederken, inatçı enflasyonun devam ettiğini ve ABD ekonomisinin tahminlerden daha güçlü olduğunu gösterdi. Böylelikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) Mart ayında faiz indirimine gidebileceği beklentisi tamamen masadan kalkmış oldu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, barınma maliyetlerindeki artışın enflasyonu ekonomistlerin öngördüğünden daha fazla artırmasına rağmen enflasyonla mücadelede ilerleme gösterdiğini söyledi.

Ocak ayında enflasyonun yüzde 3,1’e düştüğünü söyleyen Yellen, “Bu, Haziran 2022’deki zirvenin altı puan altında Aynı zamanda birçok tahmincinin enflasyonun düştüğünü görmek için ihtiyaç duyacağımızı öngördüğü durgunluk da gerçekleşmedi” ifadesini kullandı.

Benzin, yumurta, hava yolu biletleri gibi temel harcama ürünlerinin fiyatlarının düşmesinin, Biden yönetiminin enflasyonu indirme noktasında önemli ilerleme sağladığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Açıklanan veriler enflasyondaki katılığın sürdüğünü, aynı zamanda işgücü piyasasının beklenenden daha dirençli olduğunu gösterdi. Veri sonrasında faiz indirimi beklentileri azalırken ABD 10 yıllık tahvil faizi arttı. Borsada risk iştahının azalmasıyla birlikte hisse senedi piyasalarında satışlar yaşandı. Altın fiyatları düştü, dolar endeksi yükseldi, ABD piyasaları ise çoğunlukla ekside kapandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın