Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Müttefiklerle Ticari Bağların Artırılmasını İsteyecek

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Salı günü Seul’de yapacağı konuşmada, Çin’in haksız ticaret uygulamalarına değinmesi bekleniyor.
Yellen Müttefiklerle Ticari Bağların Artırılmasını İsteyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şubat ayının son günlerinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, dünyanın birçok ülkesini temel tüketim ürünlerinin tedariki konusunda alarma geçirdi. Enerji ve gıdada yaşanan tedarik sıkıntısı başı çekerken, daha önce bazı ülkeler arasında yaşanan ticaret sorunu, savaş ile yeniden gündeme geldi. Özellikle ABD ile Çin arasında yıllardır süregelen ticaret sorunu bunlardan birisi.

Reuters’ın aktardığı habere göre ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yarın Çin’in haksız ticaret uygulamalarını, önemli hammadde ve teknoloji pazarlarına hükmetme çabalarını engellemek için bir çağrıda bulunacak.

Yellen’in ABD’nin müttefiklerine ticari bağların daha da genişletilmesi konusunda Seul’de bir konuşma yapması bekleniyor.

Aktarılan habere göre Yellen’in “Çin gibi ülkelerin kilit hammadde, teknoloji veya ürünlerdeki piyasa konumlarını ekonomimizi bozmak ve istenmeyen jeopolitik kaldıraç kullanmak için kullanmalarına izin veremeyiz” şeklinde görüş bildirdiği belirtildi.

Bu doğrultuda Yellen’in daha güvenilir ticaret ortakları bulma, ekonominin direncini güçlendirme ve riskleri azaltmak için tedarik çeşitliliği sağlamaya yöneleceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Yellen bu adımların verimlilik artışını sürdüreceğini, ABD ve Güney Kore’de yaşayanların jeopolitik risklerin neden olduğu fiyat artışlarından yalıtılmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Yellen Tedarik Sıkıntısında Ukrayna Savaşına Dikkat Çekecek

Yaklaşık 5 aydır devam eden savaş nedeniyle, milyonlarca ton tahıl Ukrayna limanlarında beklemek zorunda kaldı. İhracat sıkıntısının giderilmesi ve bekleyen tahılın diğer ülkelere ulaştırılması için Türkiye de devreye girdi.

Yellen dünya çapında artan fiyatların ve gıda kıtlığının azaltılması için tedarik zayıflığı konusunun bir an önce çözülmesi gerektiğini düşünüyor.

Geçen ay yaptığı bir konuşmada da savaşın tedarik zincirlerimizin çok kırılgan ve esneklikten ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini, kritik girdi tedariki için bazı rakip ülkelerden bağımlılığın azaltılması gerektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın