Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Kritik Tedarikler için Diğer Ülkelere Bağımlılık Azaltılmalı

Toronto ziyareti kapsamında gazetecilere açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Yellen, küresel tedarik sıkıntılarına karşı alınacak önlemlere değindi.
Yellen: Kritik Tedarikler için Diğer Ülkelere Bağımlılık Azaltılmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa’ya ihraç edilemeyen tahıl, küresel bir gıda krizi için zemin hazırladı. 4 aydır devam eden savaşta, birçok hükümet lideri itiraf niteliğinde açıklama yaparak, hem savaşa hazırlıklı olmaya hem de temel tüketim gibi önemli alanlarda dışa bağımlı olmanın risklerine dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Toronto ziyaretinde, Kanada Maliye Bakanı Chrystia Freeland ile yaptığı konuşma sırasında, tedarik sıkıntısına değindi.

Küresel tedarik zinciri aksaklıklarının yerel ekonomiye zarar vermesi nedeniyle, kritik girdi tedariki için bazı rakip ülkelerden bağımlılığını uzaklaştırma konusunda çalışılması gerektiğini vurguladı.

Salgın sırasında tedarik zincirlerimizin çok kırılgan ve esneklikten ne kadar uzak olduğunun görüldüğünü söyledi. Uluslararası ticaret ve küresel ekonomide davranış hakkında ortak değerleri benimseyen ülkelerin ticaret yapması gerektiğini ifade eden Yellen, “Böylece birden fazla arz kaynağımız olsun ve bağımlı olmayalım.” dedi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Freeland ile çekildiği fotoğrafı yayımlayan Yellen, “ABD, yakın müttefikimiz ve en uzun ticaret ortağımız olan Kanada ile ilişkimize derinden değer veriyor. Küresel zorluklar ve fırsatlarla karşı karşıya olduğumuz için ülkelerimiz arasındaki ortaklık hiç bu kadar önemli olmamıştı.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

ABD Bazı Alanlarda Çin’e Son Derece Bağımlı

Ülkesinin lityum iyon pillerden elektrikli araçlara kadar birçok alanda kullanılan kalıcı mıknatısların yapımında kilit bileşenler olan nadir toprak metalleri için Çin’e son derece bağımlı olduğunu ifade etti.

ABD’nin her şeyi kendi başına yapması şeklinde bir öneriyi de savunmadığını söyleyen Yellen, bunun çok daha pahalıya mal olabileceğine dikkat çekti.

Toronto’da yaptığı açıklamada; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelirlerini baskılamak ve Rus petrolü fiyatını düşürmek için Avrupa, ABD, İngiltere ve diğer ülkelerin enerji yaptırımlarını pekiştirecek fiyat limitleri ya da istisnaları konusunda görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.