Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Küresel Ekonomik Görünüm Zorlu ve Belirsiz

ABD Hazine Bakanı Yellen, düzenlediği basın toplantısında yüksek gıda ve enerji fiyatlarının stagflasyonist etkilere sahip olduğunu söyledi.
Yellen: Küresel Ekonomik Görünüm Zorlu ve Belirsiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, enflasyon, ekonomi ve Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuştu.

Ukrayna’nın yeniden inşasının finansmanında Rus varlıklarının kullanılıp kullanılmayacağına dair yöneltilen soruya cevap veren Yellen, Ukrayna’daki yıkım ve inşaat maliyetleri göz önüne alındığında Rusya’dan bunun bir kısmını ödemesini istemenin doğal olduğunu söyledi.

Rusya Merkez Bankası’nın 300 milyar dolarlık varlığının dondurulduğunu ifade eden ABD Bakanı, “Bununla birlikte, biz buna bakmaya başlarken, hükümetin bu varlıklara el koymasının şu anda ABD’de yasal olmayacağı söylendi. ABD’de yasal olarak izin verilen bir şey değil.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın bu ödemeleri yapmanın bir yolunu bulamaz ve teknik olarak borçlarını ödeyemezse, durumunda önemli bir değişiklik yaratacağını düşünmediğini dile getirdi.

Avrupa Rus Enerjisine Bağımlığı Olduğu için Daha Kırılgan

Ardından sözü enflasyona ve ekonomiye getirdi. Küresel ekonomik görünümün zorlu ve belirsiz olduğunu ifade eden Yellen, dünya genelinde daha yavaş ekonomik büyüme potansiyelinin enflasyonla birleşmesi konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

Daha yüksek gıda ve enerji fiyatlarının tüm dünyada üretim ve harcamaları baskıladığını, enflasyonu yükselterek stagflasyonist etkilere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Enerji fiyatlarındaki artışı önlemek için ellerinden geleni yaptıklarını, Avrupa’nın da Rus petrol ve gazına bağımlı olmaktan kurtulduğuna emin olmak istediklerini aktardı.

Avrupa’nın Rus enerjisine daha fazla bağımlı olması sebebiyle, daha kırılgan olduğuna dikkat çekti. Bu durumun ise yüksek enflasyon, ekonomide yavaşlama gibi durumlar nedeniyle risklerle dolu bir ortam oluşturduğunu ifade etti.

Ukrayna savaşı nedeniyle dünya genelinde gıda güvenliği sorunlarının kötüleştiğini ve bu konuda derin endişe duyduğunu sözlerine ekledi. Bu durumun fiyat baskılarını şiddetlendirme ve hükümetlerin mali ve dış pozisyonlarına zarar verme gibi riskler taşıdığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.