Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Gıda Krizine 30 Milyar Dolar Yardım!

Dünya Bankası, küresel gıda güvenliği krizine yönelik projeler için 12 milyar dolarlık ek fon sağlayarak toplam miktarı 30 milyar dolara çıkardı. İşte detaylar;
Dünya Bankası’ndan Gıda Krizine 30 Milyar Dolar Yardım!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Savaşla birlikte ortaya çıkan küresel gıda krizine ilişkin endişeler giderek çoğalıyor. Uluslararası kuruluşlar ve hükümetler krizi ele almak için çabalarını sürdürürken Dünya Bankası bugün yeni yardım açıkladı.

Bugün alınan bilgilere göre Dünya Bankası, küresel gıda güvenliği krizine yönelik projeler için 12 milyar dolarlık ek fon sağlamayı taahhüt etti.

Aktarılan bilgiler, toplam miktarın 12 milyar dolarlık yeni projelerle onaylanmış ancak henüz ödenmemiş gıda ve beslenme ile ilgili mevcut projelerden 18 milyar dolarlık fonla 30 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Önümüzdeki 15 ay boyunca gıda güvensizliğini gidermek için uygulamalara 30 milyar dolar ayıran Dünya Bankası, bunun tarım, beslenme, sosyal koruma, su ve sulama gibi alanlarda kullanılacağını belirtti.

Finansmanın gıda ve gübre üretimini teşvik etme, gıda sistemlerini geliştirme, daha fazla ticareti kolaylaştırma, savunmasız haneleri ve üreticileri destekleme çabalarını içereceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass yardıma ilişkin açıklamasında; “Gıda fiyatlarındaki artışlar en yoksul ve en savunmasız olanlar üzerinde yıkıcı etkiler yaratıyor” diyerek şu
ifadeleri kullandı:

“Piyasaları bilgilendirmek ve istikrara kavuşturmak için, ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak gelecekteki üretim artışlarına ilişkin net açıklamalar yapmaları kritik önem taşıyor. Ülkeler, enerji ve gübre arzını artırmak, çiftçilerin ekim ve mahsul verimini artırmalarına yardımcı olmak, ihracat ve ithalatı engelleyen, gıdaları biyoyakıta yönlendiren veya gereksiz depolamayı teşvik eden politikaları kaldırmak için ortak çaba göstermelidir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın