Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Küresel Ekonomideki Yeni Risklere Karşı Tetikteyiz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ukrayna’daki savaş ve bankacılık endişeleri nedeniyle aşağı yönlü risklere hazır olduklarını söyledi.
Yellen: Küresel Ekonomideki Yeni Risklere Karşı Tetikteyiz
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının olumsuz ekonomik sonuçları ve bankacılık sistemleri üzerindeki son baskılar göz önüne alındığında, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü risklere karşı tetikte olmaya devam ettiklerini söyledi.

Yellen, enerji ve gıda fiyatlarının istikrar kazanması ve tedarik zinciri baskılarının hafiflemeye devam etmesi ile küresel ekonominin geçen sonbaharda tahmin edilenden daha iyi bir yerde olduğunu söyledi.

Yetkili, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasının, ülkenin birincil gelir kaynağını azaltırken küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmaya yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

Yellen: Enflasyon Halen Yüksek

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’ndaki bir haftalık toplantının başında konuşan Yellen, ABD iş gücü piyasasının güçlü olduğunu ancak fiyatların düşmesine rağmen enflasyonun çok yüksek kaldığını söyledi.

ABD bankacılık sistemi, güçlü sermaye ve likidite pozisyonlarıyla sağlam olmaya devam ediyor. Küresel mali sistem, 2008 mali krizinden sonra yürürlüğe giren önemli reformlar nedeniyle dirençli konumda.

GCM Yatırım Banner

ABD hükümeti geçen ay Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın başarısızlıklarından sonra acil önlemler aldı ve ardından bölünmüş Kongre’nin onayını gerektirmeyen orta ölçekli bankaların denetimini artırmak için adımlar attı.

Yellen, Hazine’nin banka dışı finansal kurumlardaki güvenlik açıklarını ele alırken, Finansal İstikrar Kurulu ve Basel Bankacılık Denetim Komitesi gibi küresel organlar aracılığıyla çalışmaya kararlı olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı, yüksek borç yükünün çok fazla ülke için önemli bir ekonomik ters rüzgar oluşturduğunu, tüm düşük gelirli ülkelerin yarısından fazlasının borç sıkıntısı içinde olduğunu ifade etti. Uluslararası borç yeniden yapılandırma sürecini iyileştirmek için adımlar atılması çağrısında bulundu.

‘Rusya’ya Yaptırımlar Sürmeli’

Yellen, Rusya’ya karşı kendini savunmaya devam ederken, Ukrayna’yı desteklemeye devam etmek ve yaptırımlar yoluyla Putin’e savaşı bitirmesi için baskı yapmaya devam etmek için uluslararası ortakları bir araya getireceğini söyledi.

ABD hükümetinin üç yönlü yaklaşımı, müttefikler arasında bilgi paylaşımını, koordinasyonu iyileştirmeyi, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmasına yardım eden şirketlere baskı kurmayı ve Rusya’nın ordusunu finanse etmek için kullandığı belirli kanalları kapatmayı içeriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın