Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: ABD’nin Bankacılık Sistemi Yeniden İncelenmeli

ABD Hazine Bakanı Yellen, son dönemdeki banka başarısızlıklarının ardından, yeniden düzenleme yapılabileceğinin sinyalini verdi.
Yellen: ABD’nin Bankacılık Sistemi Yeniden İncelenmeli
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın başarısızlıklarının ardından bankacılık düzenlemesi ve denetleme kurallarının yeniden incelenmesi gerektiğini söyledi. Yellen, mevcut bankacılık sistemi risklerinin ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği’ne gönderilmek üzere hazırlanan açıklamalarda Yellen, büyüyen banka sektörü için daha güçlü düzenleme çağrısında da bulundu. Yellen daha önce, banka sermaye gereksinimlerinin geri alınması ve 250 milyar doların altında varlıkları olan küçük ve orta ölçekli bankalar için daha güçlü denetimin yeniden incelenmesi gerektiğini söylemişti.

Hazine Bakanı, bir bankanın başarısızlığının, ciddi bir endişe kaynağı olduğunu söyledi. Son yıllarda düzenleyici gerekliliklerin gevşetildiğine atıfta bulunan Yellen, “Bu kararların etkisini değerlendirmenin ve buna karşılık olarak gerekli önlemleri almanın uygun olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

2008’de yaşanan küresel krizden sonra yürürlüğe giren düzenleyici reformların, ABD mali sisteminin COVID-19 salgını da dahil olmak üzere şokları atlatmasına yardımcı olduğunu söyledi. Yellen bu ay iki bölgesel bankanın iflasının, işlerinin bitmediğini gösterdiğini belirtti. Finansal sistemin 15 yıl öncesine göre çok daha güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

Belirli kurumlarla ilgili endişeler artmasına rağmen, bu ay genel bankacılık sektöründe görece istikrar görüldüğünün altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Yellen, ABD düzenleyici makamlarının mevcut denetim ve düzenleme rejimlerinin bankaların bugün karşı karşıya kaldığı riskler için yeterli olup olmadığını incelemelerinin önemli olduğunu söyledi. Gerekirse bu riskleri ele almak için harekete geçme ihtiyacına vurgu yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.