Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Dünya Bankası için Sermaye Artışı Talep Etmiyoruz

ABD Hazine Bakanı Yellen, Dünya Bankası’nın sermaye artışı durumuna dair açıklama yaptı. Özel kaynakların daha iyi seferber edilmesini istedi.
Yellen: Dünya Bankası için Sermaye Artışı Talep Etmiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çarşamba günü Bakanlığın 2024 mali yılında uluslararası programlar için talep ettiği bütçeye ilişkin ABD Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirilen oturumuna katıldı. Meclis’te yaptığı konuşmada Dünya Bankası’nın kısa vadeli sermaye artırımı fikrini reddettiklerini söyledi.

Dünya Bankası reformlarının, büyük ölçüde bankanın mevcut kaynaklarını genişleterek, yenilikçi finansman politikaları benimseyerek ve özel finansmanı harekete geçirerek, iklim değişikliği ve diğer küresel krizlerle mücadele etmek için kredi vermeyi büyük ölçüde genişletmesini istediğini belirtti.

Bu yatırımların yanı sıra özel kaynakların daha iyi seferber edilmesini istediklerini dile getiren Yellen, “Ancak şu anda bir sermaye artışı talep etmiyoruz.” ifadesini kullandı.

Dünya Bankası’nın Ocak ayında yaptığı teklifler arasında sermaye artırımı da yer alıyor. Bu da en büyük söz hakkı olan ABD’nin desteği yapılmadan gerçekleşmesi mümkün olan bir durum değil.

Yellen’ın geçen yıl misyonunu küresel krizlerle başa çıkmak için ülkeye özgü kalkınma projeleri kredilerinin ötesine genişletmek için ortaya koyduğu zorluğun üstesinden gelmek amacıyla Dünya Bankası tarafından ortaya atılan bir öneriydi.

GCM Yatırım Banner

Bu durum ABD’nin milyarca dolar katkı sağlaması anlamına gelirken, Cumhuriyetçilerin ABD federal borç tavanının yükseltilmesi karşılığında harcama kesintilerine yönelik talepleriyle çelişececeğine dikkat çekiliyor.

Dünya Bankası Eski Başkanı David Malpass, kredi oranı reformlarının istenen miktar olan yüz milyarlarca doların çok altında kalan ek bir yıllık 4 milyar dolarlık kredi verme kapasitesinin önünü açabileceğini söylemişti.

Dünya Bankası’nın 13 milyar dolarlık son sermaye artışı, üye ülkeler tarafından 2018 yılında onaylandı fakat borç verme kapasitesi Covid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı yüzünden geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.