Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen İklim Değişikliğinin Finansal Zararlarına Karşı Uyardı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, asrın sorunu olan iklim değişikliğinin varlık değerlerinde düşüşe yol açacağını söyledi.
Yellen İklim Değişikliğinin Finansal Zararlarına Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin İklimle İlgili Finansal Risk Danışma Komitesi’nde yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin ekonomiye etkisinden bahsetti. İklim değişikliğinin ABD üzerinde büyük bir ekonomik ve mali etkiye sahip olduğunu ve önümüzdeki yıllarda da varlık değerlerinde kayıplara yol açacağını söyledi.

Son beş yılda meydana gelen doğal felaket sayısının yarattığı kaybın, 1980’li yıllarla kıyaslandığında beş kat daha fazla olduğunu belirtti.

Net sıfır ekonomisine gecikmeli ve düzensiz geçişin finansal sistemde şoklara yol açabileceğini söyleyen Yellen, iklim değişikliğinin etkisi arttıkça finansal sistemde art arda gelebilecek varlık değerlerinde düşüşlerin gelebileceği konusunda uyarı yaptı.

İklim Değişikliği Hızla Yayılıyor

Yellen, Kaliforniya, Florida ve Louisiana gibi eyaletlerde meydana gelen orman yangınları, şiddetli fırtınalar ve güneydeki kasırgaların iklim değişikliğinin ne kadar hızlı yayıldığının göstergesi olduğunu dile getirdi.

Yaşanan bu felaketlerin hanehalkı kadar genel ekonomi üzerinde de olumsuz etkisi olduğunun altını birçok kez çizdi.

GCM Yatırım Banner

Yellen, yılda en az 1 milyar dolara mal olan iklim felaketi yaşandığını belirterek bunların geçmiş yıllardaki maliyetlerini açıkladı. 2022 yılında 165 milyar dolarlık harcama ile 2011 ve 2017 yıllarından sonra üçüncü en yüksek iklim felaketine bağlı harcama yapıldığını sözlerine ekledi.

Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından kurulan İklimle İlgili Finansal Risk Danışma Komitesinin, ülkesinin finansal istikrara yönelik risklerini azaltma çabalarını artıracağını ifade etti.

Yellen’in eski iklim danışmanı John Morton da ABD düzenleyicilerinin iklimle ilgili finansal sistemde oluşan riskleri ciddiye aldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.