Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen, Çin ve ABD İlişkileri Konusunda İyimser

ABD Hazine Bakanı Yellen, Pekin ziyaretinin sonunda ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin artık daha sağlam temellere sahip olduğuna işaret etti. İşte detaylar;
Yellen, Çin ve ABD İlişkileri Konusunda İyimser
HABER GİRİŞ

Çin’in başkenti Pekin’e diplomatik görüşmeler yapmak için giden ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ziyaretinin son gününde Çinli yetkililerle 10 saatlik görüşmenin doğrudan ve verimli olduğunu söyledi. Dört günlük gezisine ilişkin konuşan Yellen, süper güçlerin zorlu ilişkilerini istikrara kavuşturmaya yardımcı olduğunu belirtti.

ABD ve Çin’in bir dizi konuda anlaşmazlığa düştüğüne işaret eden Yellen, ancak ziyaretinde ilişkileri daha emin bir zemine oturtmak için ileri çabalar gösterdiğini vurguladı.

Pekin’deki ABD büyükelçiliğinde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Amerika’nın haksız ekonomik uygulamalar olarak nitelendirdiği ve ABD şirketlerine yönelik son cezai eylemlerle ilgili endişelerine işaret eden Yellen, “ABD ve Çin arasında önemli anlaşmazlıklar var.” ifadelerini kullandı.

Yellen, ABD-Çin İlişkisini Büyük Güç Çatışması Olarak Görmüyor

ABD Başkanı Joe Biden ve kendisinin ABD ile Çin arasındaki ilişkiyi büyük güç çatışması çerçevesinde görmediklerine dikkat çekti. Dünyanın, her iki ülkenin de gelişmesi için yeterince büyük olduğuna olan inancını da dile getirdi.

Dünyanın iki büyük ekonomisinin küresel ekonominin yüzde 40’ını kapsadığını söyleyen Yellen, “ABD ve Çin arasında önemli anlaşmazlıklar var. Bu anlaşmazlıkların açık ve doğrudan iletilmesi gerekir.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Washington’un dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki bağları onarmaya çalıştığını anımsattı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Biden’ın başkanlığındaki en üst düzey ABD diplomatlarıyla Pekin’i ziyaret etmişti. Ayrıca Reuters, ABD’nin İklim elçisi John Kerry’nin de bu ay Çin’i ziyaret edeceğini ileri sürdü.

Çin ziyaretindeki amacının Pekin’deki yeni ekonomi yönetimiyle ilişki kurmak ve derinleştirmek olduğunu söyleyen Yellen, görüşmelerinin iki ülke ilişkilerini istikrara kavuşturma ve iş birliği alanlarını ele almaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası olduğunu savundu.

Görüşmeler sonucunda biraz ilerleme kaydedildiğine işaret ederek, hem ABD hem de dünyaya fayda sağlayan sağlıklı bir ekonomik ilişkiye sahip olunabileceği yönünde tahminde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.