Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen: Çin Mallarında Vergi İndirimi Düşünmeye Değer

ABD Hazine Bakanı Yellen, enflasyonu düşürmek için Çin ürünlerinde gümrük vergisinin azaltılması önerisini değerlendirdi.
Yellen: Çin Mallarında Vergi İndirimi Düşünmeye Değer
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bloomberg kanalına verdiği röportajda petrol fiyatları ve yükselen enflasyon gibi konulara değindi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın petrol fiyatlarını düşürmek ve tedarik zincirinde yaşanan aksaklıkları gidermek amacıyla attığı adımları ima ederek, enflasyonu düşürmek için alınabilecek kararlardan bahsetti.

Bu kapsamda Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerini düşürmenin düşünmeye değer olduğunu ifade etti.

Beyaz Saray’ın üst düzey danışmanlarından Daleep Singh’in, ABD’nin enflasyonla mücadeleye yardımcı olmak için bisiklet veya giyim gibi bir dizi stratejik olmayan Çin ürününe uygulanan gümrük vergisinin düşürülmesini önermişti.

ABD Merkez Bankasının (FED) enflasyon konusunda endişeli olduğunu söyleyen Yellen, bu durumu kontrol altına almak için FED’in parasal desteği kaldıracağını ve yumuşak bir iniş elde etmek için çalışacağını dile getirdi.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsünün (PIIE) çalışmasına göre Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde uygulamaya konulan ticaret tarifelerinin kaldırılması halinde enflasyonun yaklaşık 1,3 puan azalacağı tahmin ediliyor.

Röportajda bu soru yöneltilirken, Yellen enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapmak istedikleri cevabını verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu