Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD/Yellen: Gıdada Tedarik Zincirlerimiz Dirençli Değil

IMF ve Dünya Bankası’nın krizleri çözmek için tasarlanmadığını söyleyen ABD Hazine Bakanı, önemli açıklamalarda bulundu.
ABD/Yellen: Gıdada Tedarik Zincirlerimiz Dirençli Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu hafta gerçekleşen toplantıların verimli geçtiğini belirterek, ele alınan konular hakkında basın açıklaması yaptı. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı pervasız savaşına ve bunun küresel ekonomi üzerindeki etkilerine önemli ölçüde odaklanan uluslararası ortaklarla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Söz konusu saldırılara karşı neler yapılabileceğine dair görüşmelerin sürdüğünü belirten Yellen, Ukrayna’yı desteklemenin de elzem olduğunu ifade etti. İnsani durumun kötüleşmesini önlemek, Ukrayna’nın kritik hükümet operasyonlarını sürdürmesine yardımcı olmak için ABD’nin 500 milyon dolarlık acil finansman taahhüdünü paylaştığını söyledi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile bir görüşme yaptığını, kısa ve uzun vadede Ukrayna’nın ekonomik ihtiyaçlarına destek sağlamak için ABD’nin ortakları ve müttefikleriyle birlikte çalışmaya kararlı olduklarını iletti.

Ardından sözü gıda güvensizliği konusuna getiren Yellen, küresel gıda ve gübre fiyatlarındaki artışla daha fazla insanın açlığa sürükleneceğine dikkat çekti. Gıda güvenliği risklerini önlemek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Yellen “Tedarik zincirlerimiz güvenli veya dirençli değil.” ifadesini kullandı.

Rusya’dan Enerji İthalatının Yasaklanması Petrol Fiyatlarını Yükseltir

Savaşın başından bu yana ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin küresel ekonomiye yönelik zararı azaltmaya çalışırken Rusya’ya maksimum acıyı vermek olduğunu söyledi. Ancak Rusya’dan enerji ithalatına yönelik Avrupa’dan gelecek kapsamlı bir yasağın petrol fiyatlarını artıracağına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Hem petrolün hem de gazın Rusya’nın en önemli gelir kaynaklarından olduğunu ve amaçlarının bu gelirlerin azaltılması olduğunu sözlerine ekledi.

G20 Maliye Bakanları Toplantısında Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un konuştuğu sırada salonu terk etmesi hakkında, “Rus Maliye Bakanı konuşmaya başladığında diğerleriyle birlikte ayrılma kararım, Rusya’nın davranışının uluslararası normları ihlal ettiğini ve çok saldırgan olduğunu açıkça ortaya koymayı amaçlıyordu.” ifadesini kullandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kurumların Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve Kovid-19 salgını gibi krizlerle başa çıkmak için tasarlanmadığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın