Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: ABD’nin Temerrüde Düşme İhtimali Ekonomik Felaket Olur

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ekonomide ortaya çıkacak bir temerrüdün, felaket ile sonuçlanacağı uyarısında bulundu.
Yellen: ABD’nin Temerrüde Düşme İhtimali Ekonomik Felaket Olur
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kongre’nin hükümetin borç tavanını yükseltmemesinin ve bunun sonucunda ortaya çıkan temerrüdün, faiz oranlarını önümüzdeki yıllarda daha da yükseltmesine yol açacağını söyledi. Yellen bunun bir ekonomik felaketi tetikleyeceği konusunda uyarıda bulundu.

California’daki iş dünyası yöneticileriyle Washington’daki bir etkinlikte konuşan Yellen, ABD borcunun temerrüde düşmesinin iş kayıplarına yol açacağını, konut kredisi, otomobil kredisi ve kredi kartı ödemelerini artıracağını söyledi.

Yellen: Temerrüt Ekonomik İlerlemeyi Tehdit Eder

Kongre’nin 31,4 trilyon dolarlık borçlanma sınırını artırmanın veya askıya almanın temel sorumluluğu olduğunu belirten Yellen, temerrüde düşmenin ABD’nin COVID-19 salgınından bu yana kaydettiği ekonomik ilerlemeyi tehdit edeceğini ifade etti.

Yellen konuşmasında, “Borcumuzun temerrüde düşmesi ekonomik ve mali bir felakete yol açar. Temerrüde düşmek, borçlanmanın maliyetini sonsuza kadar yükseltir. Gelecekteki yatırımlar önemli ölçüde daha maliyetli hale gelir.” sözlerine yer verdi.

Borç tavanının yükseltilmemesi halinde, ABD’li işletmeler kötüleşen kredi piyasalarıyla karşı karşıya kalacak ve hükümet sosyal güvenlik ödemelerini gerçekleştiremeyecek. Yellen, Kongre’nin borç limitini yükseltmek veya askıya almak için oylama yapması gerektiğini ve son dakikaya kadar beklememesini istedi.

GCM Yatırım Banner

ABD Hazine Bakanı, Ocak ayında milletvekillerine, hükümetin faturalarını ancak Haziran başına kadar ödeyebileceğini söylemişti. Diğer birçok gelişmiş ülkenin aksine, ABD ne kadar borçlanabileceği konusunda kesin bir sınır koyuyor. Hükümet aldığından fazlasını harcadığı için milletvekillerinin borç tavanını periyodik olarak yükseltmesi gerekiyor.

Cumhuriyetçilerin baskın olduğu Temsilciler Meclisi’nin lideri Kevin McCarthy, geçen hafta, 4,5 trilyon dolarlık harcama kesintilerini borç tavanında 1,5 trilyon dolarlık artışla ikiye katlayacak bir plan ortaya koydu. Bunun gelecek toplantılardaki başlıca konu olacağını söyledi.

Beyaz Saray, iki konunun birbiriyle bağlantılı olmaması gerektiğinde ısrar ediyor ve Demokratların kontrolündeki Senato büyük ihtimalle teklifi reddedecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.