Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcıya İyi, BofA’ya Kötü Haber! SPK İncelemeye Aldı

Bank of America'nın, Erdemir paylarına ilişkin açıkladığı iki farklı rapor üzerine Sermaye Piyasa Kurulu inceleme başlattı. Detaylar haberde;
Yatırımcıya İyi, BofA’ya Kötü Haber! SPK İncelemeye Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırımcıların gözde şirketlerinden olan Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) 22 Şubat’ta bilançosunu açıklayarak, 2023 yılının tamamında toplam 4 milyar lira net kâr bildirmişti. Bilançonun ardından Bank of America (BofA), şirketin hedef fiyatında yaptığı revizyonla gündeme oturdu.

BofA tarafından Şubat ayı sonunda paylaşılan raporda, EREGL için hedef fiyatını 19 liradan 17 liraya düşürmüştü. Tavsiyesini ise yüzde 65 düşüş öngörüsüyle “endeks altı getiri” olarak güncellemişti.

BofA’nın hedef fiyattaki düşüşü, yatırımcılar tarafından büyük tepki toplamıştı. Tepkilerinin üzerine banka 4 Mart’ta yeni bir revizyona giderek, hedef fiyatını 47 liraya çıkarmıştı.

Tepkiler üzerine hedef fiyatını 17 liradan 47 liraya çıkaran BofA’ya yönelik Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) inceleme başlattığı ileri sürüldü.

Sabah yazarı Dilek Güngör’ün bugün kaleme aldığı yazıda, “Yatırımcı için iyi, BofA için kötü bir haber vereyim.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Güngör yazısında, BofA’nın söz konusu raporu kasıtlı olarak piyasaya sunup sunmadığının SPK tarafından incelendiğini bildirdi.

İlk raporun yayınlandığı gün ve hedef fiyatla ilgili düzeltmenin yapıldığı günün işlemlerinin incelendiğini vurgulayan Güngör, kurumun raporunun hissede fiyat hareketlerine neden olduğuna işaret etti.

“Fakat bu iki fiyatta kim işlem yapmış?” diyen Güngör, bu konunun SPK’nın merceğinde olduğunun altını çizdi.

EREGL hissesi için açıklanan bahsi geçen 2 farklı rapora dikkat çeken Güngör, raporlar arasındaki fiyat hareketlerinden BofA yararlanmışsa meselenin renginin değişeceğini öne sürdü.

Enflasyona karşı eriyen EREGL payları, yıllık bazda sadece yüzde 3,23 arttı. Hisse 5 Şubat’taki kapanışını 45,40 lira seviyesinden yaptı. Pazartesi günü BofA’nın açıkladığı raporun ardından 46,94 lirayı test eden hisse, aylık bazda yüzde 4,46 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.