Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcının Risk İştahı Yılbaşından Bu Yana Yüzde 22 Azaldı

Maraş depremleri, seçim belirsizliği derken piyasalarda volatilite artıyor. Bu durum ise yatırımcıların risk iştahının düşmesine yol açıyor.
Yatırımcının Risk İştahı Yılbaşından Bu Yana Yüzde 22 Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yılın ikinci yarısından itibaren borsada başlayan ralli, yatırımcıların risk iştahının artmasını sağladı. Altın ve doların sakin seyretmesi, kripto para birimlerinin beklenen toparlanmayı göstermemesi sebebiyle borsa enflasyondan korunmak için en avantajlı yatırım aracı haline geldi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre yatırımcı risk iştahı (RISE), 2022 yılında 70 seviyelerine kadar yaklaştı. Ancak 2023’ün gelmesiyle birlikte borsada rüzgar tersten esmeye başladı.

Buna bir de 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri ve seçim süreci eklenince tablo iyice bozuldu. Yurt içi hisse senedi piyasalarındaki dalgalanma yatırımcıların risk iştahının azalmasına yol açarken, endeks yıllık zirveden uzaklaştı.

Risk İştahı Endeksi 53 Puan Olarak Hesaplandı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: MKK

MKK verilerine göre yatırımcı portföy değişimlerine dayanan yatırımcı risk iştahı endeksi, 53 puan seviyesinde. Bu puana göre hesaplandığında, yatırımcının risk iştahı sene başından bu yana yüzde 22,04 oranında azaldı.

Bir ay öncesine göre yüzde 7,46, üç ay öncesine kadar yüzde 6,65 ve bir yıl öncesine kadar yüzde 8,79 oranında düşüş oldu.

GCM Yatırım Banner

Risk iştahı endeksi yıllık olarak bakıldığında en düşük 45,51, en yüksek 67,43’ü gördü.

Risk iştahı endeksi yerli yatırımcı grubunda 57, yabancı yatırımcı grubunda 53, yerli gerçek kişilerde 56, yerli tüzel kişilerde 56, yerli fonlarda 61 ve nitelikli yatırımcılarda 61 puan seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.