Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcının İştahı Açılacak! Bu Hisse için Hedef Fiyat 772 TL

Yüzde 151 kazandıran Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş'nin hissesi için hedef fiyat güncellendi. Aracı kurumdan al tavsiyesi geldi. Detaylar haberde...
Yatırımcının İştahı Açılacak! Bu Hisse için Hedef Fiyat 772 TL
HABER GİRİŞ

Hem savuma sanayi alanında hem de ticari araç sektöründe faaliyet gösteren Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş’ye yönelik aracı kurum Halk Yatırım’dan değerlendirme geldi. Şirketin OTKAR kodlu hisseleri için hedef fiyat güncellendi.

Şubat ayında 31 Aralık 2023 tarihli konsolide finansal durum tablosunu paylaşan Otokar, 2023 yılında 1,9 milyar TL net kar sağladığını açıklamıştı.

Halk Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede Otokar’ın, savunma sanayi ve ticari araç segmentleri cephesinde alınan siparişlerle ihracat gelirlerini güçlendireceği not edildi.

2024 yılında savunma sanayi segmenti gelirlerinin toplam ihracat gelirleri içerisindeki payının yüzde 29 seviyesine ılımlı yükseleceği öngörüldü. Otobüs segmenti özelinde de ciroda ihracatların payının bu yıl 25 puan artışla yüzde 95’e yükseleceği öngörüldü.

Bunun yanında savunma sanayi ve ticari araç segmentlerine ilişkin beklenti doğrultusunda bu yıl cironun yüzde 57 artışla 42,82 milyar TL’ye yükseleceği tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Karlılığı yüksek ürünlerin satış karmasına dahil olmasıyla operasyonel karlılığın güçlü seyrini sürdüreceği bildirildi. Otokar’ın güçlü operasyonel karlılık görünümünü sürdüreceği beklentisiyle FAVÖK marjını 2027 yılında yüzde 8’e ulaştıracağı tahmin edildi.

Hedef Fiyat Yükseldi

Halk Yatırım, bu değerlendirmeler bağlamında şu notu paylaştı:

“Otokar için 521,20 TL olan 12 aylık hedef fiyatımızı 772,40 TL’ye yükseltiyor; ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.”

Ayrıca söz konusu raporda risklere işaret edildi. Emtia fiyatlarında görülebilecek sert yükselişler ve güçlü TL şirketin operasyonel karlılığı üzerinde aşağı yönlü risk unsurları olarak öne çıktığı bildirildi.

OTKAR hisseleri bugün açılışı 475 puandan yaptı. Günlük bazda kayıpta olan hisseler yazım sırasında 472,25 TL’den işlem gördü. Hisselerin kaybı haftalık bazda yüzde 7’ye yaklaşırken, aylık bazda yüzde 5’i geçti. Yıllık yüzde 151,27 kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.