Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcının Gözü 25 Aralık’ta! 4 Hissenin Tedbiri Kalkacak

Borsa İstanbul'da geçen hafta başlayan ve BIST 100 endeksini olumsuz etkileyen değer kayıpları, yatırımcıların gözünü 25 Aralık tarihine çevirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Yatırımcının Gözü 25 Aralık’ta! 4 Hissenin Tedbiri Kalkacak
HABER GİRİŞ

Borsada haftaya 7957 puandan başlayan BIST 100 endeksi, hafta boyunca kayıplarını derinleştirerek yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. Endeks 22 Aralık Cuma gününü 7557 puandan tamamladı. Yatırımcının borsadaki kayıpları artarken, 4 hissenin 25 Aralık 2023 itibarıyla tedbiri sona erecek.

Borsa İstanbul A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 22 Kasım 2023’te 2 hisseye Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde tedbir kararı alındığı duyurulmuştu.

Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. (DOBUR) hissesinin yarın emir paketi, brüt takas ve kredili işlem yasağı tedbirleri sona erecek.

Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEGYO) hissesininse yarın itibarıyla brüt takas ve kredili işlem yasağı tedbirleri kalkacak.

Borsa İstanbul tarafından 23 Kasım’da yapılan bir diğer KAP bildirisinde ise Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş. (PENTA) ve Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CMBTN) hisselerine yönelik tedbir kararı alındığını yatırımcılarına duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tedbir kararları yatırımcılar arasında yaygın olarak ceza olarak adlandırılıyor. Ancak bu kararlar hisse senedi fiyatlarındaki aşırı dalgalanmaların önüne geçmek için alınıyor.

PENTA hissesinin yarın itibarıyla kredili işlem yasağı sona eriyor. Tedbir kararından önce 4 günlük tavan serisine giren CMBTN hissesinin ise yarın itibarıyla emir paketi, brüt takas ve kredili işlem yasağı bitecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.