Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcılardan Moderna’ya Tepki: Hisselerde Çift Haneli Düşüş

Pandemi döneminde Covid ve varyantlarına yönelik tedavileriyle sert yükseliş yaşayan Moderna, çeyreklik bilançosuyla yatırımcıları üzdü. Hisseler kayıpta…
Yatırımcılardan Moderna’ya Tepki: Hisselerde Çift Haneli Düşüş
Yorum

ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna, üçüncü çeyreğe ilişkin bilançosunu açıkladı. Kâr ve gelir cephesinde beklentileri kaçıran firma, Covid aşısı için satış tahminlerini de düşürdü.

Piyasalar, Moderna’nın raporuyla hayal kırıklığı yaşarken hisselerde açılış öncesi yüzde 14’e varan düşüş oldu. Aşı üreticisi, 30 Eylül’de sona eren çeyrekte 3,36 milyar dolarlık gelirle beklentileri karşılamadı.

Moderna Hisselerde Çift Haneli Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Ayrıca COVID-19 aşısı için satışlar pandemi zirvelerinden düşerken Moderna da tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Moderna, COVID-19 aşı satışları için 2022 tahminini, 21 milyar dolardan 18 ila 19 milyar dolar aralığına çekti. Bu noktada, bazı teslimatların kısa vadeli tedarik kısıtlamaları nedeniyle 2023’e ertelenmesini gerekçe gösterdi.

Moderna CEO’su Stephane Bancel, piyasalarda hoş karşılanmayan sonuçlar için şu açıklamasıyla dikkat çekti:

“Bugünün kazançları güçlü kurumsal ivme göstermeye devam ediyor. Yılın ilk üç çeyreği boyunca 13,6 milyar dolarlık ürün satışı ve yıl için beklenen ürün satışlarıyla birlikte, yaklaşan birden fazla küresel ürün lansmanına hazırlanırken güçlü bir finansal pozisyona sahip olmaya devam ediyoruz.”

Aynı zamanda Bancel, art arda sekizinci kez Science dergisi tarafından en iyi iş veren seçildiklerini ve bunun şu anda dünya çapında 3 bin 700’den fazla çalışanın bağlılığını yansıttığını söyledi. Açıklamasını, “Moderna için hiç bu kadar umut verici bir dönem olmamıştı.” ifadeleriyle tamamladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu