Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılara Bedelsiz Artış Fırsatı Sunabilecek 50 Hisse

Ekonomist Dergisi'nin son yayınında yer alan araştırma, bedelsiz sermaye artışı potansiyeli en yüksek 50 hisseyi belirledi. Detaylar haberin içerisinde;
Yatırımcılara Bedelsiz Artış Fırsatı Sunabilecek 50 Hisse
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomist Dergisi’nin 13 Mart-13 Nisan 2024 tarihli sayısında, bedelsiz sermaye artırımı potansiyeli en yüksek 50 şirketi listeleyen bir araştırma yayımlandı. Araştırmanın, BIST 100 kapsamındaki tüm şirketlerin 2023 mali yılının 12 aylık bilançolarının inceleyerek yapıldığı belirtildi.

Piyasalardaki dalgalanmanın arttığı dönemde, bedelsiz sermaye artırımı yatırımcılar için önemli bir kriter olarak görülüyor.

Söz konusu araştırmada şirketlerin bedelsiz sermaye artışı potansiyelleri, öz kaynaklar ve ödenmiş sermaye verileri kullanılarak hesaplandı. Bu verilerin 26 Mart kapanışı itibarıyla açıklanan 2023 mali yılı 12 aylık bilançolarına dayandırıldığına işaret edildi.

Bedelsiz sermaye artışı potansiyelinin tek başına yatırım yapmak için yeterli bir kriter olmadığı vurgulanırken, yatırımcıların şirketlerin finansal tablolarındaki gelişmeleri ve piyasa değerini de göz önünde bulundurmaları gerektiğine dikkat çekildi.

Ekonomist Dergisi Bedelsiz Sermaye Artırım Potansiyeli Yüksek 50 Hisse
KAYNAK: Ekonomist Dergisi

Ayrıca bedelsiz potansiyeli yüksek olan hisseler arasında, projeleri ve beklentileriyle yükselme potansiyeli olanların uygun fiyat seviyelerinde olmasının da önemli olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist raporunda bedelsiz sermaye artışının, şirketlerin kendi iç kaynaklarını veya dönem kârlarını kullanarak sermayelerini artırdığı bir işlem olduğunu kaydetti. Bu işlem sonucunda şirketin hisse sayısı artarken öz kaynaklarının değişmediği paylaşıldı. Ödenmiş sermayesinin ise arttığı eklendi.

Yatırımcıların, bu sermaye artışı sonrasında eldeki hisse miktarını belirlemek için bölünme oranını dikkate aldığının altı çizildi.

Bedelsiz sermaye artışının ardından hisse fiyatında düşüş yaşandığına dikkat çekilirken, bu düşüşün geçici olduğu ve hisse fiyatının kısa sürede eski seviyelerine dönebileceği öngörüldü. Bu durumunsa yeni yatırımcılar için iskontolu hisse alma fırsatı yaratabileceği kaydedildi.

Araştırmacılar, bedelsiz sermaye artışının şirketler açısından çeşitli avantajlar sağladığına da vurguda bulundu. Bu avantajlar arasında ise öz sermayenin enflasyona karşı korunması, hisselerin likiditesinin artması ve ek finansman sağlanması olduğu bildirildi.

Bedelsiz sermaye artışı potansiyeli yüksek olan şirketlerin yakından takip edilmesinin önemine vurgu yapılıyor. Ancak yatırımcıların bu şirketleri seçerken mali yapıları ve sektör dinamiklerini de göz önünde bulundurmaları gerektiği eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın