Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılara Uyarı Geldi! Borsada Hisse Seçerken Bunlara Dikkat

Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Özşahin, borsa hakkında genel bir değerlendirme yaparak yatırımcılara hisse seçimlerine yönelik öneride bulundu.
Yatırımcılara Uyarı Geldi! Borsada Hisse Seçerken Bunlara Dikkat
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

8000 bin puanın üstünde seyreden BIST 100 endeksindeki pozitif seyrin devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Borsaya yönelik konuşan Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Özşahin bunun yanında yatırımcıların hisse seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Ekonomim’e konuşan Özşahin, borsa hakkında genel bir değerlendirme yaparak “Biz seçimlerden sonra çok hızlı bir ralli yaşadık.” dedi.

Haziran ve Temmuz ayında kurun hızlı artmasıyla beraber enflasyonun yükseleceğini düşünen yatırımcıların kendilerini koruma açısından borsaya girdiklerini belirtti. Sonrasında 8500’e kadar hızlı bir yükseliş yaşandığını ardında 4 ayın biraz dalgalı seyirde devam ettiğini belirtti.

Doğru hisse seçimine yönelik yatırımcılara tavsiyede bulunan Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Özşahin, önemli olanın yatırım yapılan şirketlerin iş modellerini anlamak olduğunu söyledi.

Dünyadaki her varlık gibi borsadaki şirketlerin de pahalı ve ucuz olanlarının olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Özşahin, “Yatırım yapılan şirketlere, sadece fiyat hareketlerine göre değil; ‘Acaba ben doğru noktada alıyor muyum?’ diye bakmak gerekli.” açıklamasını yaptı.

Bunun hisse fiyatı ile belli olan bir şey olmadığını bildirdi.

Fiyat/Kazanç oranı gibi çeşitli değerleme metriklerinin olduğunu aktaran Özşahin, bunların değerlendirilip aynı sektör içindeki şirketlerde bile farklılaşan, daha ucuz olan şirketlere yönelmekte fayda olduğunu söyledi.

Her ucuz şirket, her zaman ilerde iyi bir performans gösterecek diye mutlak bir doğru olmadığını aktardı. Şirketlerin incelenmesi gerektiğini, araştırma raporlarının okunması ve profesyonellerin dinlenmesi gibi bir çabaya girmenin gerekli olduğunu aktardı.

Bunun yanında 2024 yılında Türkiye’nin kredi notunda artış beklediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.