Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar 2023 Yılında Güvenli Liman Konuta Yönelecek

Kristal Türkiye Ülke Başkanı, gayrimenkul sektörünün 2023 yılı beklentilerini paylaşarak konut talebinin ve satın alımlarının artacağını öngördü. İşte detaylar;
Yatırımcılar 2023 Yılında Güvenli Liman Konuta Yönelecek
HABER GİRİŞ

Kristal Türkiye Ülke Başkanı Mustafa Emrah Özdemir, 2023 yılı için gayrimenkul sektöründeki beklentileri paylaştı. Özdemir yaptığı yazılı açıklamada konutun yeni yılda da yatırımcının güvenilir limanı olacağını öne sürdü.

Özdemir, diğer yatırım araçlarındaki belirsizlik ve dalgalanmalar sebebiyle yatırım gelirlerinin sınırlı kaldığını kaydetti. Bu sebepten konutun güvenli bir yatırım aracı olarak talep görmeye devam edeceğini ekledi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeni Evim kampanyasında da değinerek, kampanyanın gayrimenkul sektörüne ivme kazandıracağını söyledi. Yeni Evim kampanyasının, ilk kez ev alacaklara önemli avantajlar sağlandığını da savundu.

Söz konusu kampanyanın, gayrimenkul sektörünün yanı sıra Türkiye ekonomisine de güç vereceğini ileri sürdü. Gayrimenkul sektörü ve ekonomiye, birkaç ay önce gerçekleşen 250 bin konutluk sosyal konut kampanyasının 500 bin adede tamamlanacağı açıklamasının da ivme kazandırdığını aktardı.

Kentleşme Oranının 2023 Yılında Yüzde 84’e Yükselmesi Öngörülüyor

Özdemir, Türkiye’deki kentleşme oranının 2023’te yüzde 84’e yükselmesinin öngörüldüğünü belirtti. Gelecek dönemdeki tüm şehirlerin gücünü, etkisini, refah seviyesini, beşeri sermaye ve bilgi birikiminin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca şehirlerin kültürel hayatının zenginleştirilmesi, küresel bağların oluşturulması ve bu bağların güçlendirilmesinin de hedefler arasında olduğuna değindi. İleriki süreçte şehirlerin, kentlilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılanma ve hizmet üretimi içinde olacağına dikkat çekti.

Konutun Türkiye’de en önemli yatırım araçlarından biri olduğunu paylaşan Özdemir, ülkede yatırımcıların birinci ve ikinci sırasında altın ve gayrimenkulün yer aldığını vurguladı.

Yatırımcıların Tercihi Altın ve Gayrimenkul Sektörü

Altın ve gayrimenkulün ilk tercih edilen yatırım araçlarının olması dışında en güvenilir yatırım aracı olarak görüldüğünü bildirdi. Hane halkının söz konusu sektördeki güçlü yatırım eğiliminin orta ve uzun vadede de önemini koruyacağının tahmin edildiğini aktardı.

Türkiye’ye 2023 yılında gayrimenkul ticaretiyle döviz akışının artarak devam edeceğini ve yabancıların ülkeye yüksek ilgisinin süreceğinin altını çizdi. Özdemir, konut talebinin ve satın alımlarının da artacağı konusunda tahminde bulundu.

Özdemir konut piyasasında bu sene Rusya, Türki Cumhuriyetler, Azerbaycan, Irak, İran, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Arap ülkelerinden önemli talep beklendiğini açıkladı. 2023 yılının gayrimenkul sektörünün yılı olacağına işaret etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.