Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırım Uzmanı Baler, BES’in Kredi Avantajını Değerlendirdi

Yatırım Uzmanı Mine Baler, bireysel emeklilik sigortasını daha cazip hale getirmek için alınan kredi kararının içeriği ve detayları hakkında bilgi verdi.
Yatırım Uzmanı Baler, BES’in Kredi Avantajını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Geçen gün Resmi Gazete ilanıyla kamuoyuna duyurulan bireysel emeklilik sistemi (BES) yönetmeliğinde değişiklik kararının detayları gelmeye devam ediyor. Yönetmelikteki değişiklikle birlikte BES sisteminde kalanlara avantajlı kredi imkanının sunulacağının öğrenilmesinin ardından sigortalılarda beklenti oluştu.

BES sözleşmesinin bankalarda kredi teminatı olarak gösterilebilmesi imkanını yorumlayan Bireysel Emeklilik Yatırım Uzmanı Mine Baler, sistemdeki yeniliklerin içeriğini detaylandırdı.

CNN Türk’e konuşan Baler, “Normalde bireysel emeklilik sisteminde içeriden para çekme imkanınız vardı. Yeni düzenlemeyle bankaya bunu teminat olarak gösterebiliyorsunuz ve kredi kullanabiliyorsunuz” diye konuştu.

Ancak söz konusu teminat için banka sınırının olduğunu belirterek, “Birden fazla banka için teminat olarak gösteremiyorsunuz. Bireysel emekliliğimizi tek bir bankaya teminat olarak gösterebiliyorsunuz” şeklinde ekledi.

BES Sözleşmesi İptal Edilemiyor

Sistemde fonların nakit hale çevrilebildiğini söyleyen Baler, söz konusu yapı içerisinde banka müşterilerinin BES sözleşmesini iptal ettiremediğini paylaşarak şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Nakit olarak banka sizin bireysel emeklilik sistemindeki hesabınıza bloke koyuyor. Sözleşmenizi iptal ettiremiyorsunuz ve herhangi bir şirkete devir yaptıramıyorsunuz. Farklı bir emeklilik şirketine gönderemiyorsunuz.”

Kredi Borcu BES Hesabından Tahsil Edilebilir

Baler, kişinin kredi borcunu ödeyememesi durumunda devreye bankanın girdiğini ifade ederek, 1 aylık süre zarfı sonrası bankanın BES hesabındaki paraya erişmek için işlem başlattığını kaydetti.

Yatırım Uzmanı, “Size 30 günlük bir süre tanıyor ve 30 gün sonunda banka, işlemleri başlatıp bireysel emeklilik sözleşmenizdeki paranızı alıyor” dedi.

BES’te biriken parayı bozdurmadan da kredi kullanma imkanının olduğunu aktardı.

Haklı Sebeplerle Sistemden Çıkılabilir

BES hesabı olan kişinin vefatı durumunda sistemde biriken paranın kanuni varislere veya lehtarlara gerekli evrakların şirkete teslim edilmesi koşuluyla aktarılabileceğini paylaşan Baler, sözlerine şöyle devam etti:

“Maksimum 20 gün içerisinde şirket içerideki birikimi sigortanın kanuni varislerine ödüyor. Grup emeklilik planından normal bir kademe vardı. O kademeye göre sistemden ayrıldığında içerideki birikimini alıyordu. Şu anda haklı sebeplerle ayrıldığında, firmanın iflas etmesi durumunda veya şirketin kapatması durumunda da katılımcı istediği zaman sistemden ayrılabiliyor. İçerideki birikimini ve devlet katkısını alabiliyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.