Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırım Fonlarında Yapılacak İşler için Düzenleme

SPK tarafından alınan ve Resmi Gazete’de duyurulan karara göre yatırım fonlarında yapılacak işlemler KAP üzerinden duyurulacak.
Yatırım Fonlarında Yapılacak İşler için Düzenleme
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği’de değişiklik yapıldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan kararda, söz konusu tebliğin 11’inci maddesinin üçüncü fıkrası “Katılma paylarının ihraç edilebilmesi için fon izahnamesinin Kurul tarafından onaylanması gereklidir. İzahnamede bulunması gereken asgari unsurlar Ek-2’de yer almaktadır. Şu kadar ki serbest fonlara ilişkin hükümler saklıdır.” şeklinde değiştirildi.

Buna göre serbest fonların yatırım stratejileri ve limitleri doğrultusunda portföy ve işlem sınırlamalarına tabi olmaksızın yapılacak yatırımlar, fonun bilgilendirme dokümanları yerine Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) ilan edilecek.

Payları serbest fonların portföylerine alınacak yabancı fonlar için ilgili otoriteden izin alınmış olma şartı aranacak. Buna göre hangi ülkelerde kurulu fonların portföye alınabileceğine fonun KAP sayfasında ilan edilen yatırım stratejisinde yer verilecek. Kurulun serbest fonların portföylerine alınacak yabancı fon paylarına ilişkin kısıtlamalar getirebileceği ifade edildi.

Serbest fonların izahnamesinde yalnızca tebliğle belirlenen ve ekinde yer alan unsurlar yer alacak ve yatırımcıların yatırım yapma kararını etkileyebilecek ve önceden bilgi sahibi olunmasını gerektirecek nitelikteki izahname değişikliklerine ilişkin duyurular değişikliklerin yürürlüğe giriş tarihinden en az 30 gün önce fonun KAP sayfasında ilan edilecek.

Serbest fonların KAP sayfasında ilan edilen katılma payı alım satım esaslarında katılma paylarının fona iadesi için pay fiyatlarının ilan süresinden daha farklı ve uzun süreler belirlenecek. Tebliğin diğer madde hükümlerinde fon izahnamesinde yer verilmesi öngörülen bilgilerin serbest fonlar tarafından fonun KAP sayfasında ilan edilmesi yeterli olacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.