Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yastık Altı Altın Düzenlemesi Yayımlandı, Detaylar Netleşti

Hazine Bakanı’nın Cumartesi günü açıkladığı yastık altı altının ekonomiye kazandırılmasına dair düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıntılar şöyle…
Yastık Altı Altın Düzenlemesi Yayımlandı, Detaylar Netleşti
HABER GİRİŞ

Yastık altı altının finansal sisteme kazandırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında (14 Şubat 2022) yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumartesi günü açıkladığı yeni ekonomik tedbirler paketinde, bu konunun üzerinde çok durarak, detaylı anlatımda bulunmuştu.

Alınan kararlar kapsamında, altına yönelik daha önce resmileşen Cumhurbaşkanı kararlarında değişikliğe gidildi.
Yastık Altı Altın Düzenlemesi
Kaynak: Resmi Gazete

Yayımlanan bilgiye göre 24/12/2021 tarihli ve 4970 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ekinin 3. maddesi ile 30/12/2021 tarihli ve 5046 ek kararının 3. maddesi değiştirildi.

“31/12/2021 tarihi itibarıyla mevcut olan Altın depo hesapları ve altın cinsinden katılma fonu hesaplan ile bu tarihlerden sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesaplarından dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilen mevduat ve katılma hesaplarında uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.” şeklinde açıklama yapıldı.

GCM Yatırım Banner
Yastık altı altının ekonomiye kazandırılmasında yeni sistem şöyle olacak:
  • Bankalar, kuyumcular ve rafineriler daha sıkı işbirliğinde olacak.
  • Vatandaşlar kuyumcular üzerinden hurda, ziynet ve fiziki altınlarını siteme aktarıp, çekebilecek. Bunlar yapılırken herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için rafineriler ve bankalar tarafından gerekli altyapılar desteklenecek.
  • Fiziki altın teslim edildiğinde istenirse bankalarda bulunan altın hesaplarına, istenirse teslim edilen altının Türk lirası karşılığının TL cinsi hesaplarına aktarımını talep edebilecek.
  • Ekonomiye bu şekilde kazandırılan fiziki altın, kuyumcu tarafından rafineriye teslim edilecek. Rafinajı yapılmış altın bankaya iletilecek ve banka nezdinde tutulacak.
  • Sisteme aktarılan altın daha sonra çekilmek istenirse, yine hem bankalar hem de kuyumcular kanalıyla fiziki altın olarak çekebilinecek.
  • Bankalar, altınının finansal sisteme kazandıran hesap sahiplerine faiz indirim oranı gibi avantajlar sunacak.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.