Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YASED Başkanı Türkiye’ye Milyar Dolarlık Yatırım Planı Açıkladı

Türkiye ekonomisini çıkmazdan çıkaracak olan yabancı yatırımların haberleri yakından takip edilirken, ülkeye gelmesi beklenen doğrudan yatırımlar için YASED Başkanı’ndan açıklama geldi.
YASED Başkanı Türkiye’ye Milyar Dolarlık Yatırım Planı Açıkladı
HABER GİRİŞ

Yeni ekonomi kadrosunun sıcak para için Körfez ülkelerine başlattığı ziyaretlerden gelecek haberler merakla beklenirken, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Türkiye ekonomisine gelmesi beklenen doğrudan yatırımlar için tarih verdi.

YASED Başkanı Engin Aksoy, gelecek altı ayda üyelerin ülkeye 7.1 milyar dolarlık doğrudan uluslararası yatırım planladığını söyledi.

YASED’in basın toplantısında konuşan Aksoy, seçim gündeminin ekonomik planları sekteye uğrattığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Ancak öngörülebilirlik olsaydı çok daha fazla yatırım olabilirdi. Türkiye’ye yatırım iştahı olan, yeni giriş yapmak isteyenler de var ama onlar beklemede.”

Türkiye ekonomisindeki belirsizliğin ulaştığı boyuta dikkat çeken Aksoy, “Bizim isteğimiz öngörülebilir ve istikrarlı ortamın sağlanması, yatırımların hukuki açıdan güvende olması. Makroekonomik istikrar ve düzenleyici çerçevedeki öngörülebilirlik Türkiye’ye yönelik iştahı artıracaktır” dedi.

GCM Yatırım Banner

Ülkedeki kronikleşen yüksek enflasyon ve oynak döviz kurlarının yatırımcılar için olumsuz unsurlar yarattığını sözlerine ekledi.

“Vergi Artışının Geçici Olduğunu Temenni Ediyoruz”

Bu hafta gündemden düşmeyen vergi zamlarına da değinen YASED Başkanı, kemer sıkma politikası kapsamında vatandaşa ve üreticilere yansıtılan zamların bir defaya mahsus olmasını ümit ettiklerini şöyle paylaştı:

“Son vergi artışları tarzı düzenlemelerin sivil toplum örgütü ve özel sektörle istişare edilerek ve gerekli adaptasyon sürecinin sağlanarak yapılmasının kritik olduğunu düşünüyoruz. Dünyadaki trend kurumlar vergisinin düşürülmesi, Türkiye’de deprem faciasının etkisiyle tersine durum oldu; artışın geçici olmasını temenni ediyoruz.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.