Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yarısı Bizden Kampanyası’nın İlk Yıl Maliyeti Hesaplandı!

Maraş depreminden sonra eski yapıların yenilenmesinin öneminin anlaşılmasıyla başlatılan Yarısı Bizden Kampanyası'nın ilk yılına yönelik maliyet hesaplandı. Detaylar haberde...
Yarısı Bizden Kampanyası’nın İlk Yıl Maliyeti Hesaplandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra konut sektöründe yeni projelerini hayat geçiren hükümet son olarak kentsel dönüşüm kapsamında “Yarısı Bizden Kampanyası” çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Vatandaştan yoğun bir ilgi gördüğü ifade edilen kampanyanın ilk maliyeti hesaplandı.

Ekonomim Gazetesi’nde yer alan habere göre depremden sonra eski yapıların yenilenmesinin gündem olmasıyla başlatılan kampanyanın maliyeti Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın iştiraki olan TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından hesaplandı.

“Toplam Maliyet 313,5 Milyar TL Seviyesinde”

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konuya dair açıklamada bulunarak ilk olarak İstanbul’u depreme karşı dayanıklı hale getirmeyi amaçlayan kampanyada ilk yıl 200 bin konutun yerinde dönüşüm yapılacağını söyledi.

Maya, Yarısı Bizden Kampanyası’nın toplam maliyetinin 313,5 milyar TL seviyesinde olacağını öngördüklerini kaydetti.

TSKB Genel Müdürü Maya maliyetin detayları hakkında konuşarak, “Kira yardımları ve taşınma yardımları hariç toplam maliyetin yarısı için kamu tarafından yaklaşık 165 milyar TL tutarında doğrudan kaynak temini gerçekleştirilmesinin planlandığını görüyoruz. Maliyetin diğer yarısının da uzun dönemli ve uygun finansman koşullarıyla 10 yıl vade ile kredilendirildiğinde ve yüzde 10 peşinat rakamını da düştüğümüzde toplam bütçenin 313,5 milyar TL seviyesinde olacağını öngörüyoruz.” dedi.

Bunun yanında kampanya kapsamında başlatılan dönüşüm sonrasında yıkılan konut sayısı ile yerine yapılacak konut sayısı arasındaki fark açılmadığı sürece fiyat artışı yaşanacağı belirtti.

Kampanyaya başvuru sayısında düzenli bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum son olarak 709 bin bağımsız birim için 155 bin başvuru yapıldığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu