Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yargıtay Can Atalay Hakkındaki AYM Kararına Yine Uymadı

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi'nce tutuklu Milletvekili Can Atalay hakkında verilen ikinci hak ihlali kararını da tanımadı. Detaylar haberin devamında;
Yargıtay Can Atalay Hakkındaki AYM Kararına Yine Uymadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında vermiş olduğu ikinci hak ihlali kararına uyulmaması yönünde hüküm verdi.

Kararda, AYM kararının hukuki değerinin olmadığı ifade edildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa’nın 153/6. Maddesi kapsamında uygulanabilecek bir kararın var olmadığını belirterek AYM’nin kararı için “jüristokratik bir davranış” ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın bu kararının, kuvvetler ayrılığı ilkesini ayaklar altına aldığı anlamına geldiğini söylerken “Karar, Meclis’in iradesine yani halkın iradesine apaçık darbe vurmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ayar vermektir.” ifadelerini kullandı.

Atalay’ın avukatı Özgür Urfa ise Yargıtay’ın kararı sonrası TELE1 kanalına yaptığı açıklamada, bu kararı “hukuk düzenine karşı bir darbe” olarak değerlendirdi.

GCM Yatırım Banner

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Can Atalay hakkında seçilme hakkı ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönlerinden verilen hak ihlali kararına uyulmaması nedeniyle yapılan ikinci ihlal başvurusunu görüşmüş ve oy çokluğu ile ikinci kez hak ihlali kararı verilmişti.

21 Aralık’ta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan karar mahkeme tarafından bir önceki kararda olduğu gibi Yargıtay’a gönderilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın