Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaptırımlar Yalan mı? Avrupa Ülkeleri Rusya’dan Petrol İstiyor

Rusya’yı ekonomik anlamda zayıflatmak isteyen Avrupa ülkeleri uyguladıkları yaptırımlara rağmen Rusya’dan petrol talep etti. İşte Rusya’dan gelen açıklamalar;
Yaptırımlar Yalan mı? Avrupa Ülkeleri Rusya’dan Petrol İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla dünyada ciddi anlamda birçok gelişme yaşandı. Avrupa ülkeleri Ukrayna’nın yanında saf tutarak Rusya’ya oldukça ağır yaptırımlar uyguladı. Avrupa’da yapılan toplantılarda sıklıkla Rusya’ya yönelik yaptırımların devam edeceği vurgulanıyor. Bugün açığa çıkan bilgilere göre Almanya ve Polonya’nın Rusya’dan petrol talep ettiği belirtildi.

Rus petrol boru hattı işletmecisi Transneft, petrol sevkiyatı için Almanya ve Polonya’dan gelecek yıl için talep aldıklarını duyurdu.

Transneft Başkanı Nikolay Tokarev, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e verdiği demeçte, Avrupa’nın normal şartlarda 1 Ocak’tan itibaren Rusya’dan petrol almama kararının olduğunu söyledi.

Rusya’ya karşı bir araya gelerek finansal anlamda bozgun amacı güden eylemlere rağmen Rus petrolüne yönelik talep sürüyor. Tokarev, Polonyalı tüketicilerden gelecek yıla yönelik 3 milyon ton petrol için talep aldıklarını, Almanya’nın ilk çeyrek için başvurduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 2 Aralık tarihinde Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama konusunda mutabık kalmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca G7 ve AB ülkeleri 5 Aralık’tan itibaren Rus petrolüne ithalat yasağı uyguluyor. Polonya ve Almanya’dan yetkililer, Rus petrolüne ithalatı tümüyle durdurmayı planladıklarını vurgulamıştı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımları delen ve her fırsatta Türkiye’ye de Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uyulması yönünde uyarılar yapan Avrupa ülkeleri, sert kış ve gelecek kaygısından dolayı yüzlerini tekrar Moskova’ya dönmek zorunda kaldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tavan fiyat uygulayan ülkelere kesinlikle yakıt göndermeyeceklerini söylemişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın