Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaptırımlar Rus Devlet Bankasını Vurdu: Net Kârda Deprem Etkisi

AB’nin hedefinde olan Rusya için kötü haberler geliyor. Yaptırımların ortasında kalan Rus bankacılık devi, net kârında yüzde 75’lik düşüş yaşadığını açıkladı.
Yaptırımlar Rus Devlet Bankasını Vurdu: Net Kârda Deprem Etkisi
YAYINLANMA ZAMANI

Ukrayna’da geçen yılın Şubat ayında başlattığı savaş nedeniyle Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı ekonomik yaptırımların hedefinde olan Rus ekonomisinde bankacılık sektöründen kötü haber geldi. Rusya merkezli devlet bankası Sberbank, net kârında yüzde 75’i aşkın düşüş olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin bankadan yapılan yazılı açıklamada, bankanın net kârında Aralık 2022 döneminde 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 40,1 oranında artış kaydedildiği belirtildi. Bu artışla net kârın 125,5 milyar rubleye ulaştığı bildirildi.

Ancak 2022’nin ikinci yarısından itibaren tekrar elde edilen kâra rağmen geçen yıl genelinde net kârın bir önceki yıla göre düşüş gösterdiği açıklandı.

Buna göre 2022’de yıllık bazda görülen düşüşle net kârın yüzde 75,7 gerilediği ve 300,2 milyar ruble seviyesine indiği paylaşıldı.

Döviz Bazlı Mevduat Hesapları Yarı Yarıya Düştü

Batı’nın uyguladığı yaptırımlar yüzünden çok sayıda yatırımcısını kaybeden Sberbank’ın 2022 tarihi itibarıyla 106.7 müşteriye sahip olduğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Döviz bazlı mevduat hesaplarının geçen yılın bilançosuna göre yarı yarıya düştüğü aktarıldı.

AB Yaptırımlarının Ortasında Kalan Rus Bankacılık Devi Geri Çekilmişti

Rusya’nın en büyük bankası, Rusya-Ukrayna savaşının yedinci gününde Avrupa pazarından çekilme kararı almıştı.

Yaptırım savaşına katılan ülkeler arasında İngiltere de yer almış, Londra geçen yıl Nisan ayında Sberbank’ın tüm varlıklarını dondurmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın