Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaptırımlar Meyvesini Verdi: Rus Ekonomisi Yüzde 2,1 Küçüldü

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri uygulanan Rusya’ya yönelik yıpratma çabaları sonuç verdi. Rus ekonomisi yüzde 2,1 daraldı. İşte detaylar;
Yaptırımlar Meyvesini Verdi: Rus Ekonomisi Yüzde 2,1 Küçüldü
HABER GİRİŞ

Son yüzyıla damga vuran ve neredeyse tüm dünya ülkelerini doğrudan veya dolaylı şekilde etkileyen Rusya-Ukrayna savaşı birçok kritik gelişmeyi beraberinde getirdi. Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından ardı arkası kesilmeyen sert yaptırımlar sonucunda Rus ekonomisi 2022’de yüzde 2,1 daraldı.

Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat), 2022 yılına yönelik öncü gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini paylaştı.

Rusya’nın cari fiyatlara ulusal geliri geçen yıl 151,5 trilyon ruble (ortalama 2 trilyon dolar) seviyesinde olurken ülke ekonomisi de yüzde 2,1 küçüldü.

Kalkınma Bakanlığı Rus ekonomisinin 2022’de yüzde 2,9, Rusya Merkez Bankası ise yüzde 2,5 oranında daralacağını tahmin etmişti.

Batılı ülkeler savaşın başladığı günden beri Ukrayna’yı hem finansal hem de askeri açıdan destekliyor. Bunun yanında Moskova’nın gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturan enerji kalemlerine yönelik yaptırımlar da şiddetli bir şekilde sürüyor. (AA)

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.