Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi’nin Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu Açıklandı

SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri, Yapı ve Kredi Bankası'nın Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirmesi sonuçlarını açıklandı.
Yapı Kredi’nin Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin 2022 Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirmesi, Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklandı. Bankaya yönelik inceleme SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapıldı.

Buna göre Yapı Kredi Bankası’nın Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu 9,70 olarak revize edildi. Bankanın 28 Aralık 2021 tarihindeki derecelendirme notu 9,69 olarak kayıtlara geçti.

Şirketin kurumsal yönetim derecelendirme notunun Yapı Kredi’nin kurumsal yönetim ilkelerine verdiği önem, bunu sürekli ve dinamik bir süreç olarak yürütmekteki istekliliği göz önüne alınarak güncellendiği ifade edildi.

KAP üzerinden yapılan açıklamada Kurumsal Yönetim derecelendirme notunun SPK’nın konuya ilişkin ilke kararı çerçevesinde ağırlıklandırılmış dört ana başlık (Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri, Yönetim Kurulu) altında yapılan değerlendirme sonucu belirlendiği aktarıldı.

Yapı ve Kredi Bankası Kurumsal Yönetim Derecelendirmesi
Kaynak: KAP

Ayrıca, SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri’nin yıllık olarak Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi yayımlandığı ifade edildi. Bu kapsamda endekste ülkelerin kurumsal yönetim prensiplerine uyma düzeylerine ve kurumsal yönetimle ilgili kurumlarının gelişmişlik düzeylerine göre sıralandığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Paratic Piyasalar Yapı Kredi Bankası Grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu gelişmelerin yanında Yapı Kredi Bankası’nın hisselerine göz attığımızda günlük bazda yüzde 1.4’lük, , haftalık bazda yüzde 3’lük ve aylık bazda ise yüzde 2.18’lik düşüş kaydedildi.

Bankanın hisseleri saat 16:17 itibarıyla yüzde 2,03’lük azalış ile 11.54’den işlem gördü. Gün içinde en düşük değeri 11.58’i, en yüksek ise 11.62’yi gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.