Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi Satılıyor mu? Koç Holding’ten Açıklama Geldi

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli First Abu Dhabi Bank Yapı Kredi'de hisse alımı için görüşmeler yürüttüğü iddiaları üzerine resmi açıklama geldi.
Yapı Kredi Satılıyor mu? Koç Holding’ten Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Haber kaynaklarında Türkiye’deki en büyük yatırım bankalarından biri olan Yapı Kredi için Körfez’den talip olduğu iddiaları öne çıktı.

Gelen habere göre First Abu Dhabi Bank PJSC’nin Yapı Ve Kredi Bankası’ndan potansiyel hisse alımı için görüşme yaptığı ve temasların henüz erken aşamada olduğuna yer verildi. Ortaya atılan bu iddialar sonrası Koç Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamada bulundu.

KAP’a gönderilen bildirimde, basın-yayın organlarında Ortadoğu’da faaliyet gösteren bir bankanın, bağlı ortaklık Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB) dahil Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka satın alınmasına yönelik çalışmalarda bulunduğu, bu kapsamda YKB’de potansiyel hisse alımı için görüşmelerin yapıldığı yönünde haberler çıktığı ifadeleri yer aldı.

Holding şirketi olarak portföy ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmelerin her zaman yapılabileceğine yer verilen açıklamada, değerlendirmeler sonucunda somut kararlar alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu’na gerekli açıklamaların yapılacağı belirtildi.

Koç Holding açıklamasının devamında, “Bu kapsamda, medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir gelişme bulunmamakta olup, işbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Ortaya atılan iddialar sonrası Yapı Kredi (YKBNK) ve Koç Holding (KCHOL) hisselerinde yukarı yönlü bir hareketlilik yaşandı. KCHOL hissesi borsa açılışında tavana ulaştı ve 226 TL’den açılış yaptı.

Hisse senedi bu yükseliş sonrası düşüşe geçti ve yazım itibarıyla 212 TL’den işlem görüyor. YKBNK hissesinde de tavan fiyattan açılış gerçekleşti ve 31 TL seviyesi görüldü. Hisse senedi yazım itibarıyla yüzde 3 artıda ve 29,5 TL’den işlem görüyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın