Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapay Zekaya Soruldu! Gümüş 32 Dolara Çıkar mı?

Ekonomik belirsizliklerin ve jeopolitik gerilimlerin öne çıktığı ortamda gümüşün nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. ChatGPT, fiyat tahminlerini paylaştı. İşte detaylar;
Yapay Zekaya Soruldu! Gümüş 32 Dolara Çıkar mı?
HABER GİRİŞ

Yeni yılda dünyanın en büyük ekonomilerinde merkez bankalarının faiz indirimi yapacağı beklentisi, değerli metallere yönelik beklentileri güçlendirdi. Ayrıca jeopolitik krizler ve savaşlar da güvenli limanlara ilgiyi artırıyor. Altında yukarı yönlü hareketlerle yeni rekorlara kesin gözüyle bakılırken  gümüşün bu yükselişe nasıl eşlik edeceği merak ediliyor.

Finbold tarafından yapılan çalışmada gümüşün performansına yönelik popüler yapay zeka ChatGPT’ye başvuruldu.

Yapay Zekaya Soruldu! Gümüş 32 Dolara Çıkar mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

26 Ocak saat 14.41 itibarıyla ons gümüş 22,9 dolardan işlem görüyor. ChatGPT, çeşitli faktörleri öne alarak küresel endüstriyel faaliyetlerde toparlanma olması durumunda metale olan talebin artacağını belirtti. ABD dolarının zayıflamasının potansiyel bir katalizör olduğu vurgulanırken enflasyona yönelik endişelerin artmasının da gümüş gibi kıymetli madenleri çekici hale getirdiği paylaşıldı.

Jeopolitik gerilimleri ve belirsizliklere dikkat çeken yapay zeka, gümüş fiyatının 2024 sonuna kadar ons başına 28 ila 32 dolar aralığında işlem görebileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Düşüş senaryosunda ise endüstrilerin üretim ve tüketimi kısması nedeniyle gümüşün aşağı yönlü baskılanabileceği bildirildi. Enflasyon beklentilerinin azalması ve metallere olan talebin azalması durumunda gümüşün 2024 sonuna kadar 18 ila 20 dolar arasında fiyatlanabileceği kaydedildi.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, yaptığı açıklamalarda kazanç açısından gümüşün altını geçemeyeceğini söyledi. Gümüşün sanayide kullanılmasından dolayı büyümeyle bağlantılı olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.