Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın mı Gümüş mü? 2024’te Hangi Yatırım Aracı Kazandıracak?

2024 yılında merkez bankalarının faiz kararları ışığında hangi yatırım aracının güçlü performans sergileyeceği merak ediliyor. Altın mı gümüş mü? Uzman yanıtladı.
Altın mı Gümüş mü? 2024’te Hangi Yatırım Aracı Kazandıracak?
HABER GİRİŞ

Yeni yılda merkez bankalarının para politikalarına ilişkin beklentiler doğrultusunda değerli metallerde yukarı yönlü hareketliliklerin ön plana çıkacağı düşünülüyor. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2024’te faiz indirimi yapacağı beklentisi, altını destekleyecek faktörler arasında başı çekiyor.

Merkez bankalarının faiz kararlarının yanında Ortadoğu’daki gerilim başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler de piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, Nasıl Bir Ekonomi TV’de yaptığı değerlendirmede altın ve gümüşe yönelik öngörülerini paylaştı.

Altın mı Gümüş mü? 2024’te Hangi Yatırım Aracı Kazandıracak?Kaynak: Paratic Piyasalar

Ons altın, 22 Ocak saat 19.50 itibarıyla yüzde 0,3 düşüşle 2023 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda gram altın 1968 TL’de yatay seyrediyor. Ons gümüş ise yüzde 1,6 düşüşle 22,2 dolar seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Erbaş, “gümüş kazanç olarak altını geçebilir mi” sorusunu yanıtladı ve “Açık söyleyeyim. Hiç zannetmiyorum.” ifadelerini kullandı. Altın ile gümüşün birbirinden ayrıldığını belirtti ve gümüşün özellikle sanayide kullanıldığını ve büyümeyle bağlantılı düşünülmesi gerektiğini söyledi.

2023 yılında güçlü bir küresel büyümeden bahsedilemeyeceğini, mevcut yılda ise resesyon kaygılarının yüksek enflasyonla birlikte öne çıkmaya devam edebileceğini paylaştı. Yıl sonuna kadar bunun konuşulacağını sözlerine ekledi ve 2023’te olduğu gibi risk algısında yatırım yapılan güvenli limanın altın olacağını vurguladı.

Dünya devlerindeki büyüme endişelerinin gümüşteki talebi azaltacağını, bu kapsamda altının daha iyi bir performans sergileyeceğini açıkladı.

Ons altın, 22 Ocak saat 19.50 itibarıyla yüzde 0,3 düşüşle 2023 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda gram altın 1968 TL’de yatay seyrediyor.

Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Onurcan Bal, gram altının 2500 TL seviyelerine kadar çıkabileceğini ifade etmişti. Bal, ons altının özellikle yılın ikinci yarısında faiz indirimlerinden güç alacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.