Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yangın Krizi: Rus Gaz Devi Novatek Üretimini Durdurdu

Rusya'nın önde gelen doğal gaz üreticisi Novatek, Baltık Denizi'nde bulunan bir terminalinde çıkan yangın nedeniyle üretimi durdurduğunu açıkladı. Detaylar haberde;
Yangın Krizi: Rus Gaz Devi Novatek Üretimini Durdurdu
HABER GİRİŞ

Rusya’nın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz üreticisi Novatek’e ait Baltık Denizi terminalinde yangın çıktığı açıklandı. Yangınının Ukrayna’daki bir insansız hava aracı saldırısından çıktığı belirtilerek, şirket operasyonlarını askıya aldığını bildirdi.

Pazar günü yaptığı açıklamada şirket, Baltık Denizi üzerinde kontrol ettiği bir terminaldeki yangının dış etki sonucu olduğuna işaret etti. Yangının ardından üretim çalışmalarının askıya alındığını belirtti.

Novatek’e ait terminalde çıkan yangına yönelik bölge yetkilileri, bölgede patlamalar ve Ukrayna’nın insansız hava araçları görüldüğüne ilişkin raporlara olduğunu ifade etti.

Rusya’nın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz üreticisi olan şirket tarafından yapılan açıklamada, “İlk bilgilere göre yangın dış etkinin sonucuydu.” ifadeleri kullanılarak ayrıntılara yer verilmedi.

Londra merkezkli haber ajansı Reuters şirketin, Novatek – Ust-Luga’daki teknolojik sürecin durdurulduğunu açıkladığını bildirdi. Şirket, sonuçları ortadan kaldırmak için bir operasyonel merkezin kurulduğunu ve hasar değerlendirmesinin daha sonra yapılacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Novatek’in web sitesine göre Ust-Luga kompleksi, Finlandiya Körfezi’nde, St. Petersburg’un yaklaşık 170 km (110 mil) batısında yer alıyor.

Üretime ara verilen tesis; sabit gaz yoğunlaşmasını hafif ve ağır nafta, jet yakıtı, akaryakıt ve gaz yağına dönüştürüyor. Liman ise işlenmiş ürünleri uluslararası pazarlara taşımak için kullanılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın