Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yamaha Dört Tekerlekli “Sports Ride” Arabası için Geri Sayıma Başladı!

Yamaha, 2015 yılında gösterdiği spor arabası Sports Ride'ın üretimi için yeşil ışık yakıldı. Bakalım motorsikletten araba dünyasına geçiş nasıl olmuş!
Yamaha Dört Tekerlekli “Sports Ride” Arabası için Geri Sayıma Başladı!
HABER GİRİŞ

Motosiklet üreticilerinin son yıllardaki modası, iki tekerlekli araçlarını aynı yapı mantığında dört tekerleğe dönüştürmeyle uğraşıyorlar. Hatta üç teker dersek daha mantıklı olacak! Honda ve Suzuki’nin aynı çerçeve de bu tip ürünlerini görmüştük. Polaris, 3 tekerlekli Slingshotla ilerlerken, Yamaha çekici spor arabasını çıkartmak için start verdi!

2015 yılında Tokyo Motor Show’da sergilenen Yamaha Sports Ride, yapı olarak gayet güzel ve bir motorun araba olabilmesi için gereken herşeyin yapıldığını söyleyebiliriz. Bakalım konsept modelin yapımında hangi yollar izlenmiş!

Zamanında Ford’a çığlık atan motorlar yapan Yamaha’nın araba yapımı için önceden biraz tecrübesi var.
Paratic Placeholder 640x360

Konspet aracın tarz görünümü, Yamaha’nın YZF R1 motosikletinin derin bakışlarından biraz da olsa alınmış. Sivri burun yapısının yanlara dağılan hava girişleri hızlı spor araba profilini veriyor.

Motosikletten araba kavramına geçişin tekerlere verilen özel sürüş robotları ve cezbedici karoseri ile Japon firma kendine yakışır çalışmalar gerçekleştirmiş.
Paratic Placeholder 640x360

Şimdi Kayıt Olun

Cam olarak tasarlanan çatı kısmı, arka bagaj kısmı ile birleştirilmiş. Şişkin çamurluk yapısını yine motosiklet modellerine benzetebiliriz. Kavisli ve bagajın uzantısı şeklinde yapılan rüzgar kanadı havalı duruyor. Aynı zamanda iki far arasına yerleştirilen egzoz ile uzaktan McLaren P1 havasını aldık!

SLR McLaren ve McLaren F1’i hayata geçiren Gordon Murray tarafından geliştirilen yeni Sports Ride, sağlam bir yapı üzerine kurulu.
Paratic Placeholder 640x360

Zarif tasarımının ardında özenle seçilen deri ve karbon malzeme yapıları ile iç mekana iç açıcı bir görünüm verilmiş. Beşik tipi spor koltukların, aynı rengin verildiği direksiyon ve panel ile uyumu süper.

Yamaha’nın düşünüp ancak halen hayata geçirmediği dört tekerlekli spor arabası için şu anda üretim kararı alınmış durumda. Ne kadar ilgi görür bilemeyiz ancak Yamaha yoğun bir talep görmek istiyorsa fiyat aralığını çok çok iyi ayarlaması gerekiyor.

Gerçi VW’nin GX3 üç tekerlekli konseptinin fiyatına baktığımızda 25 bin $ gibi bir rakam Sports Ride için uygun olabilir. Motor hakkında sizlere bilgi sunamadık. Çünkü hangi ünitenin bu mini spor aracını yürüteceğine karar verilmemiş. Tüm donanımlar belli olduğu zaman daha kapsamlı bir incelemesini sizlere sunacağız.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.