Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yalçınkaya Yazdı: Ekonomi Büyürken Refah Neden Küçüldü?

Yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin de üzerine çıkarak devasa büyümeye imza atan Türkiye ekonomisinde madalyonun öteki yüzünü ekonomist Yalçınkaya yazdı.
Yalçınkaya Yazdı: Ekonomi Büyürken Refah Neden Küçüldü?
HABER GİRİŞ

Bugün açıklanan üçüncü çeyrek büyüme verileri uluslararası finans dünyasının tahminlerinin de ötesine geçti. Verilerde devasa boyuta ulaşan vergi gelirleri öne çıkarken, ekonomist Ali Orhan Yalçınkaya’dan dikkat çeken değerlendirmedeler geldi.

Üçüncü çeyrek büyüme verilerini kaleme alan Yalçınkaya, Türkiye ekonomisinin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan dönemde yüzde 5,9 oranında büyüyerek yıllık büyümesini yüzde 3,8’den yüzde 4,3’e taşımasını, özel tüketimdeki artışa ve yatırımlara bağladı.

“Özellikle makine ve teçhizat yatırımlarındaki artış geleceğe ilişkin olumlu sinyaller verdi. Sanayi ise üç çeyrek sonra tekrar büyüme gösterdi” diyerek, geçen senenin sonunda yaklaşık 906 milyar doları gören gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH), bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla 1 trilyon doların üzerine çıktığını söyledi.

Milli gelirdeki bu artışın aslında özel ve kamu tüketiminden kaynaklandığına dikkat çekerek, net dış talep ve stok düşüşünde ise verilerin olumsuz etkilendiğini belirtti.

Büyüme Refahı Artırmıyor

Tüketerek büyüyen Türkiye ekonomisinde ise kağıt üzerinde artan milli gelirin vatandaşların refahına katkı sağlamadığı tespitini Yalçınkaya da paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Ünlü ekonomist, “İş gücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer (GSKD) içerisindeki payı ilk çeyrekte yüzde 37,8 iken ikinci çeyrekte yüzde 34,3’e gerilemişti. Üçüncü çeyrekte de bu eğilimin devam ettiğini ve payının yüzde 32,2 düzeyinde gerçekleştiğini görmekteyiz” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın