Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yağma Suçunun Cezasında Üst Sınır Ne? Uzman Hukukçu Yanıtladı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük depremler sonrası bölgede görülen yağma olaylarının cezasına dair açıklama geldi.
Yağma Suçunun Cezasında Üst Sınır Ne? Uzman Hukukçu Yanıtladı
HABER GİRİŞ

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkım yaratan depremlerin ardından, bölge büyük bir afet alanı haline geldi. Bu durum yağma olaylarını da beraberinde getirdi. Bu olaylar sonrası bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Dönmez, olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen deprem bölgesinde yağma ve nitelikli hırsızlık suçlarını işleyen zanlılara verilecek cezalar hakkında açıklamalarda bulundu. Dönmez bu kişilere en üst sınırdan ceza verileceğini söyledi.

15 Yıla Kadar Ceza Verilebilir

Deprem bölgesinden gelen hırsızlık ve yağma görüntülerinin vicdanları yaraladığını belirten Dönmez, “OHAL bölgesinde bunların tatbiki olacaktır. Normalde yağma suçunun cezası 10 ile 15 yıl arası hapis olarak değişirken depremzedelere giden yardım tırlarının önünün kesilerek yağma suçunun işlenmesi durumunda fail ya da failler, üst sınır olan 15 yıl hapis cezasına çarptırılır.” ifadelerini kullandı.

Yağma suçuna kasten yaralama suçunun da dahil olması durumunda, gasbedilen kişiyi kasten yaralayarak yağma yapan zanlıların 18 yıl ile 33 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacağını belirtti.

Dönmez, binalara giremeyen insanların korkularından faydalanarak market ve dükkanların camlarının kırılarak hırsızlık yapılması suçunun 5 yıldan 10 yıla kadar cezalandırıldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

İhtiyaç için İşlenen Suçlarda İndirim Olabilir

Bu gibi durumlarda şikayet aranmaksızın cezalandırılmanın söz konusu olduğunu belirten Dönmez, “Fail, acil bir ihtiyacı karşılamak için bu suçu işlemişse cezada indirime gidilebileceği gibi durumun özelliklerine göre ceza da verilmeyebilir. Marketlerden beyaz eşya, mutfak robotu gibi acil olmayan şeylerin çalındığına da şahit olduk. Bu gibi durumlarda ise faile, nitelikli hırsızlık suçundan 5 ile 10 yıl arasında ceza uygulanacaktır.” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan yetkisi olmadığı halde kolluk kuvvetlerinin üniformasını ya da resmi arama kurtarma ekiplerinin kıyafetlerini giyerek suç işleyen zanlıların, durumun vahameti göz önünde bulundurularak üst sınır olan 10 yıl hapis cezası alabileceğini sözlerine ekledi.

Dönmez, afet çadırlarının da konut statüsünde olduğuna dikkat çekerek, bu yapılara izinsiz girilmesi ve hırsızlık yapılmasının aynı şekilde cezalandırılacağını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.